Sve bh. interkonekcije: HDZ želi svoje preduzeće za gas, RS nema namjeru biti dio državnog sistema

Sve bh. interkonekcije: HDZ želi svoje preduzeće za gas, RS nema namjeru biti dio državnog sistema

Budući da određene političke snage u BiH insistiraju na projektima Južne i Istočne interkonekcije, postoji nekoliko političkih i tehničkih pitanja na koja javnosti niko nije ponudio odgovor.

To su između ostaloga i pitanja opskrbom Kantona Sarajevo i Zeničko-dobojskog kantona u slučaju implementacije projekata.

Na mapi projekata moguće je vidjeti kako bi se određeni kantoni snabdijevali gasom isključivo putem Južne interkonekcije, iako je ona sporna zbog pokušaja da se dalje fragmentira energetski sistem osnivanjem novih preduzeća koja neće imati prefiks “BH”.

Iako se od pojedinih političara može čuti kako je projekat Istočna interkonekcija važna jer se njom također diverzificira opskrba gasom, taj projekat isključivo prolazi kroz RS i niti na jednoj tački se ne spaja na ostatak gasnog sistema BiH.

“Snabdijevanje Kantona Sarajevo i Zeničko-dobojskog kantona je planirano isključivo kroz realizaciju projekta Južna interkonekcija BiH-Hrvatska kojim se povećava sigurnost snabdijevanja diversifikacijom pravaca, kao i pristup novim izvorima gasa sa LNG Krk, a u budućnosti i gasa iz Kaspijske regije realizacijom Jonsko-jadranskog gasovoda”, kazali su za Klix.ba iz BH Gasa.

Kako je poznato, Regulator za energiju entiteta Republika Srpska je izdao dozvole za trgovinu i snabdijevanje gasom na teritoriji države između ostalih i kompanijama Gas Res i Rafineriji Brod.

“Činjenica je da Nova istočna interkonekcija prolazi sjevernim dijelom Bosne i Hercegovine, u potpunosti kroz entitet Republika Srpska, i nije predviđeno spajanje ove interkonekcije sa transportnim sistemom u Federaciji BiH, a dodatno realizacijom ove interkonekcije se ne omogućava diversifikacija izvora i povećanje sigurnosti snabdijevanja”, ističu iz BH Gasa.

U slučaju Južne interkonekcije, postoje zahtjevi HDZ-a da se refomira BH Gas zajedno sa drugim preduzećima iz polja energetike te da se osnuje neko drugo preduzeće.

“BH-Gas je već reformisan u jedinog operatora transportnog sistema u Federaciji BiH, a snabdijevanje je sada u cjelosti dodjeljeno kompaniji Energoinvest. Daljnje transformisanje kompanije BH-Gas unutar Federacije BiH više nije moguće izuzev formiranja javne transportne korporacije za gas na nivou države BiH. S druge strane, poznato je da su pojedini poslanici u Domu Naroda Parlamenta Federacije BiH zatražili da se iz teksta Zakona o gasovodu Južna interkonekcija BiH-HR briše BH-Gas, iako je isti nosilac ovog projekta, te da umjesto BH-Gasa stoji novoosnovana kompanija Južna plinska interkonekcija d.o.o. Mostar”, naglašavaju.

Takvo nešto nije u skladu sa pozitivnim zakonskim propisima u Federaciji BiH.

“Osim toga, navedeno je suprotno trenutnom statusu projekta koji je doveden do nivoa izdavanja urbanističke saglasnosti, odnosno izrade glavnog projekta, posebno naglašavajući da su sve obezbjeđene saglasnosti, mišljenja, dozvole, kao i studijska i projektna dokumentacija izdate na BH-Gas kao nosioca ovog projekta”, objasnili su.

Podsjetili su da Hrvatska ima samo jednog operatora transportnog sistema, za razliku od Bosne i Hercegovine gdje su određena 3 operatora, 1 u Federaciji BiH i 2 u Republici Srpskoj, a da se sada insisitira na uvođenju još jednog operatora u Federaciji BiH.

S druge strane, godišnja potrošnja prirodnog gasa u Hrvatskoj iznosi oko 3 milijarde m3, dok u Bosni i Hercegovini se kreće na nivou od oko 250 miliona m3.

“Podsjećamo da je osnovni preduslov za obezbjeđenje sigurnosti snabdijevanja prirodnim gasom, a u konačnici i energetske sigurnosti jedne države, zakonski uređena djelatnost transporta prirodnog gasa, obzirom da realizacija ovakvog interkonekcijskog projekta zahtjeva velika investiciona ulaganja, te kasnije i obavezu stalnog održavanja. S tim u vezi, daljnja fragmentacija djelatnosti transporta prirodnog gasa u Federaciji BiH nije opravdana, posebno uvažavajući činjenicu da je shodno dugogodišnjem iskustvu tehničkim, kadrovskim i materijalnim resursima, kompanija BH-Gas u potpunosti osposobljena da nastavi započetu realizaciju projekta gasovoda Južna interkonekcija BiH i Hrvatska na dobrobit gasne privrede kako u Federaciji BiH tako i BiH”, zaključili su iz BH Gasa.

Upravo insistiranje na defragmentaciji gasnog sistema u BiH, odnosno njegovog ukrupnjavanja bi trebalo dovesti do usvajanja Zakona o gasu BiH o kojem su saglasnost još 2007. godine postigle entitetske vlasti i Vijeće ministara BiH.

Promotori projekta Južne interkonekcije su Plinacro operator transportnog sistema u Hrvatskoj i BH-Gas i oni su zajedno učestvovali u svim dosadašnjim aktivnostima na projektu.

“BH-Gas je po pitanju realizacije Istočne interknekcije jedino konsultovan, a preko svog resornog ministarstva, za komentar na tekst ‘Prednacrta međudržavnog ugovora između BiH i Republike Srbije o izgradnji gasovoda Nova istočna interkonekcija Bosne i Hercegovine i Republike Srbije na pravcu granica Republika Srbija – BiH – Bijeljina – Banja Luka – Prijedor – Novi Grad”, podsjećaju iz BH Gasa.

Kao važno ističu, da u razvojnim planovima BH-Gas-a nema planiranih povezivanja sa gasovodom Nova Istočna interkonekcija, posebno iz razloga što je postojećim gasovodom obezbjeđen gas iz istog izvora (ruski gas) i istog pravca (Turski tok).

Klix

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE