Sve je manje javnih poziva za finansiranje privrede

Sve je manje javnih poziva za finansiranje privrede

Broj poziva za sufinansiranje poduzetnika i privrede u Bosni i Hercegovini, prema podacima agencije za praćenje tendera Briefing, smanjen je za 5,2 posto u odnosu na isti period prošle godine, te je za šest mjeseci ove godine objavljeno tek 429 poziva/konkursa.

Od ukupnog broja poziva za finansiranje privrede, 30 se odnosi na podršku biznisu, a riječ je o pomoći za štete uzrokovane pandemijom koronavirusa.

Za prvih šest mjeseci 2021. godine, prema podacima ove agencije, raspisano je 99 grantova za različite oblasti razvoja biznisa. Podrška ženskom poduzetništvu se pominje u 27 poziva. Objavljeno je 26 poziva za razvojne kredite, a za pokretanje posla i startup preduzeća bilo je 39 poziva.

“U prvoj polovini prošle godine objavljeno je 125 poziva za podršku poslovanju zbog epidemiološke situacije uzrokovane pandemijom. Ove godine taj broj značajno je manji. Kada poredimo period od 2018. godine do danas, vidimo da imamo stalni pad broja poziva za finansiranje privrede”, kazao je Tarik Džaferović, direktor agencije Briefing.

Pozive su, dodaje, objavljivala nadležna ministarstva, gradovi, općine, razvojne agencije, ambasade, te domaće i strane nevladine organizacije.

Agencija Briefing analizirala je i finansiranje poljoprivrednika u prošloj godini, a njihovi podaci govore da su tokom 2020. godine objavljena 594 javna poziva za poljoprivrednike, što je u odnosu na 2019. godinu rast od 21 posto.

Pozivi su se odnosili na finansiranje i sufinansiranje poljoprivrednika, dodjelu sredstava za poljoprivrednu proizvodnju, plastenika, sadnica, sjemena, te kredite namijenjene razvoju poljoprivrede. Objavljeni su pozivi za pčelare, otkup i poticaj proizvodnje mlijeka, voća i povrća, ali i za samozapošljavanje u djelatnosti privrede.

“Pohvalno je što smo u 2020. imali povećanje broja poziva za poticaje poljoprivredi s obzirom na važnost ove djelatnosti i njenog neiskorištenog potencijala za generisanje razvoja privrede u BiH”, istakao je Džaferović, te dodao kako je od ukupnog broja objavljenih poziva 54 posto njih bilo u Federaciji, 45 posto u Republici Srpskoj i samo jedan posto u Brčko distriktu.

Kada je u pitanju finansiranje poduzetništva u BiH u prošloj godini, iz Briefinga kažu kako je u 2020. objavljeno šest posto manje poziva za poduzetnike u odnosu na 2019. godinu.

“U Federaciji BiH je objavljeno 72 posto, u Republici Srpskoj 27 i u Brčko distriktu jedan posto poziva za preduzetnike. Objavljena su 172 poziva za grantove i 33 za kreditna sredstva namijenjena privredi. Raspisano je bilo 55 konkursa za projekte ženskog poduzetništva. Za obrte i zanate je objavljeno 80, a startup preduzeća 67 javnih konkursa za dodjelu sredstava. Na ublažavanje posljedica pandemije odnosilo se 21 posto poziva za podršku biznisu u 2020. godini”, istakao je Džaferović.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE