Sve o hroničnom bronhitisu

Sve o hroničnom bronhitisu

U hladnom i vlažnom vremenu mnogima hronični bronhitis počinje da zadaje velike brige i teškoće. Ta je bolest danas u svijetu sve češća i ozbiljnija. U Engleskoj, na primjer, od hroničnog bronhitisa umre svake godine 35000 Ijudi.

Mora se priznati da pravi uzrok hroničnog bronhitisa još nije potpuno razjašnjen, ali poznato je nekoliko faktora koji su vrlo značajni za njegovu pojavu. Bolest napada uglavnom muškarce (četiri puta češće nego žene) i to posebno one iznad četrdesete godine, te one koji rade i žive u industrijskim područjima. Vazduh u takvim područjima uvijek je manje-više zagađen dimom, prašinom, čađi i sumpornim dioksidom. Sve su to iritirajući faktori koji su u uskoj vezi s pojavom hroničnog bronhitisa.
Opsežna ispitivanja na starijim ljudima pokazala su da se ta bolest dva puta češće javlja kod pušača nego kod nepušača. Pretjerana debljina takođe je pogoršavajući faktor. Treba reći da i nasljedni faktor igra određenu ulogu.
Bolesnici se žale na kašalj, koji je osobito izražen zimi, te na hripanje. Ispljuvak može biti sluzav i gnojan. Kašalj stvara teškoće osobito noću i remeti san. Upaljena i otežena sluznica bronhija sužava njihov volumen i otežava prolaženje vazduha. Uskoro se javljaju i znatne teškoće u disanju. Nakon nekoliko godina, zbog nadutosti pluća (emfizem) disanje postaje sve teže, bolesnik ostaje bez daha kod svakog tjelesnog napora i napokon postaje nesposoban za bilo koji rad.
Međutim, bolest nije kod svakog pacijenta izražena u jednakom stepenu. Tako mnogi bolesnici od hroničnog bronhitisa žive s hroničnim kašljem, ispljuvkom i lagano otežanim disanjem.
Moguće komplikacije te bolesti, osim spomenutog emfizema, jesu nagomilavanje sekreta u bronhijima, proširenje dušnica (bronhiektazije),upala pluća, zatajivanje srca, gnojna upala u plućima itd.

Kako pomoći bolesniku?

Ako mislite da postoji lijek koji može jednostavno da ukloni bolest – prevarili ste se. Međutim, simptomi bolesti se mogu smanjiti. S obzirom da je praktički nemoguće da se uklonimo iz zagađenog i vlažnog vremena treba nositi topla odijela ili zadržavati se u toplim prostorijama. Ako se pojave znaci kijavice, gripe, pojačanog kašlja ili povećane tjelesne temperature, posavjetujte se ljekarom, koji će vas, prema potrebi, početi liječiti antibioticima ili nekim drugim ljekovima.
U svakom slučaju, neophodno je prestati sa pušenjem i, po mogućnosti, izbjegavati zadimljene, prašnjave prostorije. Bolesnici su izloženi većim rizicima ako provode zimu u hladnim, vlažnim područjima. Takođe, izbjegavati ljude koji su prehlađeni.
Ako je bolesnikovo radno mjesto smješteno u zagađenom okruženju, onda bi bilo razumno promijeniti radno mjesto, ili čak, akoa je to ipak moguće, preseliti se u područje s toplom, suvom klimom.
Liječenje uglavnom zavisi od toga koliko je bolest uznapredovala prije no što se bolesnik obratio ljekaru. Može pomoći aerosol za inhalaciju jer će relaksirati mišiće stijenki bronha i tako proširiti dišne puteve. To će biti znatno olakšanje za one koje već muči kratak dah.

Injekcije najbrži način rješavanja izvora infekcije 


Kod teških oblika bolesti injekcija antibiotika biće najbrži način rješavanja izvora infekcije. Iako antibiotici ne djeluju na virusnu infekciju, oni se ponekad ipak daju i kada je virus, a ne bakterija uzročnik bolesti, zato što virusne infekcije povećavaju osjetljivost pluća na prodor bakterija.

Face.ba

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE