Sve veći broj maloljetnika konzumira štetne nargile

Sve veći broj maloljetnika konzumira štetne nargile

Na ljekarskim pregledima djeca redovno negiraju upražnjavanje cigareta i droga, ali potvrdno odgovaraju na pitanje da li konzumiraju aromatizirani duhan, tj. nargilu.

Prema riječima ljekara, konzumiranje nargile predstavlja sve veću napast za djecu i omladinu. Specijalisti, pulmolozi i alergolozi upozoravaju da se granica onih koji konzumiraju “šišu” spustila i na uzraste koji pohađaju osnovnu školu. Većina njih, što je zabrinjavajuće, smatra kako to nije štetno, pogotovo ne kao cigarete ili droge.

O nedostatku upozoravanja o štetnosti aromatiziranog duhana, te da je popularan na javnim mjestima, čak i u blizini škola, i još ponuđen maloljetnoj djeci, razgovarali smo sa prof. dr. sci. med. Zehrom Dizdarević, specijalistom pulmologom i alergologom.

Aromatizirani duhan

– Najveća opasnost leži u tome što se nargila ne shvata ozbiljno kao konzumiranje duhana, droga ili cigareta. Aromatizirani duhan može pripadati i jednom i drugom i trećem, pogotovo ako se ne zna šta se u nargilu stavlja, pri tome mislim na vrstu biljke i na koji način se vrši inhaliranje – navodi Dizdarević u razgovoru za Faktor.ba.

zehra dizdarevic3

Navela je da nargila, isto kao i duhan i droga, može da utiče na sve organe i sisteme našeg tijela, da najviše šteti disajnim organima i centralnom nervnom sistemu, te da može biti uzrok širenja viroza i infekcija koje se prenose inhalacijama, kao što su tuberkoloza i rana upala pluća.

–  Jedna osoba sa upalom pluća može da inficira sve one koji upražnjavaju istu nargilu i može biti uzrok širenja viroza i infekcija koje se prenose inhalacijama – naglasila je naša sagovornica, te dodala da su disajni organi prvi na udaru.

Štetno djelovanje

– Inhaliranje djeluje na grlo gdje dolazi do upale, laringitisa, zatim negativno utiče na donje disajne puteve, tj. traheju, gdje nakon duže upotrebe uzrokuje ne samo oštećenja već stvara i bol. Što je najgore, ni ovdje se ne zaustavlja štetno djelovanje već se spušta na bronhe i bronhiole pa može da nastane bronhitis. Ako inhalacija i dalje potraje dolazi do iritirajućeg kašlja, koji prerasta u produktivni. Takav kašalj direktno djeluje i na gornje disajne puteve, nos i sinuse, a ako tome dodamo i alergijske komponente, moguće su i alergijske manifestacije u gornjim i donjim disajnim putevima – pojašnjava.

Pošteđen nije ni centralni nervni sistem.

– Dokazano je da nargila uzrokuje pad koncentracije, glavobolju, ošamućenost kao i trnjenje ruku i nogu – zaključila je Dizdarević.

(Faktor.ba)

 

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE