Sve više boraca treba pomoć u liječenju: Iznosi od 300 KM do 2.500 KM za najteže slučajeve

Sve više boraca treba pomoć u liječenju: Iznosi od 300 KM do 2.500 KM za najteže slučajeve

Za pomoć u liječenju boračke populacije u 2019. godini predviđeno je ukupno 1,5 miliona KM s pozicije Ministarstva za pitanja boraca FBiH, a pojedinačna pomoć iznosi od 300 KM, do 2.500 KM za najteže slučajeve. Prema riječima Salke Bukvarevića, resornog ministra, broj boraca kojima je potrebna pomoć u liječenju se sve više povećava.

Dokumentacija se šalje poštom Ministarstvu 

– Na našoj web stranici je objavljen javni poziv i obrazac koji aplikanti trebaju popuniti i predati. Tu će dobiti i uputstvo koju dokumentaciju trebaju priložiti, pored ljekarske. Moraju dostaviti i dokaze da su pripadnici oružanih snaga, zatim kućnu listu. Sve to šalju poštom prema našem Ministarstvu, a dokumentaciju pregleda nadležna komisija. Naravno, vodi se računa o tome da li je neka hitna operacija. Otprilike od 30 do 45 dana prođe od momenta kada se pošalje aplikacija koja je potpuno ispravna, do momenta uplate sredstava. Komisija kontinuirano zasjeda, donose se rješenja – govori nam Bukvarević.

Dodaje kako mogu aplicirati branioci, članovi njihovih porodica, iz cijele Bosne i Hercegovine.

– U prošloj godini je bilo više od 6.000 zahtjeva, a na 4.200 smo pozitivno odgovorili i pomogli u troškovima. Ta pomoć iznosi od 300 KM do 2.500 KM, za najteža oboljenja. Imamo tu radnu grupu koja cijeni svaki slučaj i imamo spisak teških oboljenja koja su verificirale zdravstvene ustanove. To je princip na kome radimo. Iz godine u godinu se povećava broj zahtjeva. Očigledno borci kako ulaze u godine, tako nažalost sve više oblijevaju. Vidi se iz broja podnesenih zahtjeva da se povećava potreba.( u 2017. godini pomoć u liječenju je dobilo oko 3.800 osoba). Mi smo u budžetu za ovu godinu predvidjeli za tu poziciju 1,5 miliona KM – rekao nam je Bukvarević.

Za liječenje izdvojeno dodatnh 500.000 KM 

Kaže da u posljednjem kvartalu, ukoliko ima još aplikanata za pomoć u liječenju, predlože preraspodjelu sredstava s drugih pozicija na kojima su sačinjene uštede, kako bi se dodatna sredstva usmjerila na pomoć u liječenju.

– Tako smo prošle godine izdvojili još 500.000 KM za liječenje. Skoro 2.000.000 KM isplaćeno je za 4.200 osoba kojima smo pomogli – ispričao nam je Bukvarević.

Faktor.ba

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE