Svekrve i snahe: Šta ako kaže ”Nisi dovoljno dobra za mog sina!”

Svekrve i snahe: Šta ako kaže ”Nisi dovoljno dobra za mog sina!”

Odnos svekrve i snahe je često komplikovan. Dok djevojka ne trpi da joj se neko miješa u vezu, majka teško prihvata da više nije najvažnija žena svom ”milom dječaku”.

Teško je biti snaha, ali nije lako biti ni svekrva. Od svih porodičnih odnosa – ovaj vjerovatno ima status najkomplikovanijeg. Dvije žene u “borbi” za istog muškarca večna je i nikad dovoljno “opjevana” tema, jer se vremena mijenjaju, a suština ostaje ista. Nijedna žena nije dovoljno dobra za mog sina i neću da se njegova majka miješa u moj brak – polazne su osnove većine svekrva i snahe. Zbog čega je netrpeljivost često ime ovih relacija, da li je moguće da se ublaži i govorimo li tu o klasičnom “instiktu ženske borbe”, za Novosti govori psihoterapeut dr Vladana Milićević:

– Danas, kada parovi uglavnom žive sami, pa se sa roditeljima viđaju na rijetkim porodičnim ručkovima, manje je “povoda” za nesuglasice među suprugama i majkama muškaraca – kaže Vladana. – Međutim, ne znači da ih nema, u šta se uvjerim svaki put kada mi savjet zatraži mlada žena, koja dođe u ordinaciju sa “teškim” suzama ili ljuta kao ris. To znači da je u već ozbiljnom problemu i da su se njene frustracije prilično dugo gomilale.

Nesporazumi među njima mogu da se stvore još prije nego što se voljeni sin oženi. Majka, objašnjava psihoterapeut, želi najbolje za mezimca, ali je njena ljubav često slijepa, pa sve sinovljeve kvalitete predimenzionira, a mane previdi. Čak i kada su neki nedostaci previše uočljivi, opravda ih u stilu – “odrašće, promjeniće se”. Razmišljajući i djelujući u tom pravcu, nijedna nije dorasla njenom dječaku, a pogotovo “pod lupu” stavlja devojku koju sin predstavlja kao potencijalnu ženu.

Poštovanje intime je recept za svaku snahu i svekrvu – savjetuje dr Milićević. Zato je važno da niko nikome ne ugrožava prostor i eventualna pravila. – Ako baš ne možete da pronađete zajednički jezik u svakodnevnim aktivnostima, potrudite se da se viđate što rjeđe i da se u tim trenucima suzdržite od vrijeđanja i rasprave. Taj način komunikacije ničemu ne vodi, a pritom loše djeluje na svačije zdravlje i nerve – savjetuje doktorka i snahe i svekrve.

– Već tu kreću ozbiljne zamerke. Majka sinu suptilno prebacuje da može i bolju da pronađe, ne sviđa joj se što je ona previše slobodna ili stidljiva, skreće mu pažnju da nije mnogo vrijedna ili da joj porodica nije na dobrom glasu. Ako bude dovoljno uporna, sve te informacije će naći put do njegovog mozga, pomutiće mu um i unijeti sumnju da li je majka, koja mu logično želi samo najbolje, u pravu – objašnjava Vladana.

Situacija postaje dramatičnija kada ta djevojka postane njegova supruga, pa majka ne može da se suzdrži u opaskama i više ne “zvoca” samo sinu, nego se direktno obraća snahi. Još ako su pod istim krovom, kuvaju ručak za istim šporetom, kupaju se u istom kupatilu, peru veš u istoj mašini… Pakao nije isključen.

– Nisi to dobro uradila, pogledaj kako ja pravim pitu, Miloš najviše voli moj pasulj, ispeglaću mu ja košulju, spakovaću ga ja za put… Majka jednostavno ne može da prihvati da više nije jedina žena u njegovom životu i da se sada neko drugi brine o njenom dječaku. Zato često nesvjesno nastavlja da se ponaša kao da je on još mali i ima potrebu da ga čuva, vjerujući da ona to radi najbolje. Stvari se ne stišavaju ni kada “dijete” dobije dijete, jer tada želi da ga vaspita baš kao što je ona odgajila svog pametnog sina – “prevodi” nam mogući scenario psihoterapeut.

S druge strane, snahe ne trpe zamjerke, ali ni potrebu muževljevih majki da im se miješaju u brak, “proklamuju” kako bi trebalo da se vodi domaćinstvo, gdje je bolje da se kupuju paprike, kuda i za koliko novca da se ljetuje…

– Nisu sve snahe, a ni sve svekrve iste, ali većina današnjih žena želi da bude glavna u kući. Zato reaguju kada im, čak i kada znaju da su savjeti dobronamerni, svekrve kažu kako bi trebalo da usreće muža i vaspitaju djecu. Tako one stiču utisak da su majke manipulatorke, koje će sve učiniti da se izbore za ljubav sina – kaže naša sagovornica, objašnjavajući da ovaj odnos često prerasta u otvoren sukob, u kojem je tom sinu i mužu teško da stane na bilo čiju stranu.

Istraživanje koje je sprovela internet stranica “Netmums” pokazalo je da jedna od četiri žene smatra da je njihova svekrva opsjednuta kontrolom, da se miješa u sve i da je pomalo zločesta. Trećina njih je otkrila da su im zahtjevne svekrve nametnule osjećaj da nisu dovoljno dobre supruge, pa su mnoge od njih prisiljene da se presele iz zajedničkog doma ili čak da se razvedu.

Vladana zato savjetuje suprugama da ne dozvole da ih svekrve vređaju i unižavaju sve dobro što urade, ali da se potrude da budu razumnije, jer su mlađe, zdravije, u boljoj mentalnoj i fizičkoj snazi. Ako im stave do znanja da ih poštuju, svaka trezvena osoba će na to odgovoriti istom mjerom.

– Ali, ako to ne učini, onda joj stavite do znanja da ste ličnost i da nema prava da vas napada bez razloga. Ukoliko vidite da je ona bolesno zaljubljena u sina i da nijedna razumna informacija do nje ne stiže, odustanite od pokušaja da joj objasnite bilo šta. Za pomoć se obratite mužu, ali budite fini u izlaganju problema i sve vrijeme imajte na umu da mu se, ipak, žalite na voljenu majku.

U prevodu – čak i ako imate najgoru svekrvu na svijetu, ne bacajte “drvlje i kamenje” na nju pred sinom – savjetuje psihoterapeutkinja.

Ona još poručuje svekrvama da ne zaborave da je i njihova snaha nečije dijete, a snahama da se prisjete da će i one jednog dana biti svekr(i)ve. Možda se tu krije ključ uspjeha ovog odnosa.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE