Svjetski dan nastavnika: Koliko je ta struka degradirana?

Svjetski dan nastavnika: Koliko je ta struka degradirana?

Obrazovanje, to je ono što ostane nakon što zaboravite sve što ste naučili u školi – rekao je Albert Einstein. Svjetski dan nastavnika je prilika da se sjetimo ljudi koji su život posvetili jednoj od najodgovornijih profesija u društvu, koji su u velikom dijelu učestvovali u kreiranju ličnosti svakog djeteta.

A koliko smo ustvari zahvalni na tome?

Azra Memija, profesorica B/H/S jezika kaže: “Kompletno društvo djeluje na našu djecu tako da se degradira poziv nastavnika, od obitelji, do mas medija, do interneta, ostalih, od mogućnosti do kojih djeca stiču vannastvno obrazovanje. Nastavnik tu dođe kao neki neprijatelj. On je taj koji ispituje, nešto traži, nešto nameće.”

Ni u visokoškolskim ustavama situacija nije sjajna. Manje vrednovanje ustanova i profesora je uporedo praćeno i manjim vrednovanjem studenata.

“Sami vidite koliko imamo sada tih malih privatnih univerziteta, koji ugrožavaju državne univerzitete. Kolika je sada tu vrijednost studenta i ko ocijenjuje vrijednosti tog studenta, to je teško procijeniti”.

Prema podacima Zavoda za statistiku BiH u osnovno i srednje obrazovanje u je u školskoj 2015/16 godinu, uključeno je 36.578 nastavnika. Trenutno najveći problem sa kojim se nastavnici u BiH susreću je napostojanje kolektivnih ugovora i to što svi nastavnici na područiju BiH nemaju ista prava i uslove.

“Vode se razgovori oko usklađivanja kolektivnih ugovora, koje je jako važan, možda najvažniji dokumenta za nas u obrazovanju. Usklađuju se koficijenti, usklađuju se osnovice i to je najveći provlem koji se treba riješiti”.

No o položaju prosvjetnih radnika u državi ne odlučuju samo oni koji zastupaju njihov interes, već i nosioci vlasti koji u prethodnim godinama nisu pokazali sluha za jedno od navažnijih zanimanja u BiH.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE