Svjetski dan plućne hipertenzije obilježen i u Bosni i Hercegovini

Svjetski dan plućne hipertenzije obilježen i u Bosni i Hercegovini

U organizaciji Udruženja građana oboljelih od plućne hipertenzije „Dah“ – u Bosni i Hercegovini tokom čitavog mjeseca maja obilježavan je Svjetski dan plućne hipertenzije koji je zvanično 05. maja. Namjera ovog Udruženja je bila da sa što više aktivnosti tokom ovog mjeseca skrenu pažnju javnosti na ovaj dan, ali i na probleme oboljelih od plućne hipertenzije u našoj zemlji.

U tim aktivnostima članovima Udruženja pridružili su se mnogi sportisti, sportski klubovi i sportski radnici, kao i mediji.

  • Pored planiranih aktivnosti, imali smo i neplanirane jer su pojedini sportisti i sportski klubovi sami tražili da budu dio zajedničkog globalnog obilježavanja ovog dana. Ponosni smo zbog toga jer je to za nas potvrda da uspijevamo u misiji podizanja svijesti o plućnoj hipertenziji. Ljudi postaju svjesni težine bolesti, ali još i više teškog položaja pacijenata oboljelih od plućne hipertenzije u Bosni i Hercegovini, – rekla nam je Vera Hodžić, osnivač Udruženja i predsjednik Skupštine.

Istakla je i činjenicu da su uspjeli u namjeri da šire glas o bolesti među svim starosnim populacijama – od najmlađih do najstarijih.

Učenici osnovnih škola rado su saslušali informacije o bolesti, a svojom željom za znanjem i razigranošću na jednostavan, ali iskren način su sa članovima udruženja „Dah“ obilježili Svjetski dan plućne hipertenzije. Osim njih u aktivnostima ovog Udruženja učestvovali su i članovi invalidskog kluba u sjedećoj odbojci koji su sloganom „Vidljivi za nevidljive“ poslali jasnu poruku da u svemu podržavaju oboljele od plućne hipertenzije.

  • Ono što posebno želimo istaći to su poduhvati koje već nekoliko godina za oboljele cijelog svijeta čine biciklisti i alpinisti iz Bosne i Hercegovine čiji rezultati ostavljaju bez daha. Oni za pacijente oboljele od plućne hipertenzije podižu svijest i van granica naše zemlje, – rekla nam je Vera Hodžić i istakla, – Ismet Škulj, bosanski biciklist-rekreativac, ove godine je po drugi put svoju biciklističku turu posvetio svim PH pacijentima. On je tokom maja 2018. sam vozio turu dugu 2.000 km, do glavnog grada Albanije. Njegovo putovanje je trajalo 14 dana i bilo je izrazito zahtjevno jer je ruta išla preko izuzetno teškog i brdovitog terena i to kroz četiri države. Zahvaljujući svojim maratonskim biciklističkim putovanjima koje posvećuje PH pacijentima zovemo ga i svjetskim PH biciklističkim putnikom.

Osim bicikliste Ismeta Škulja, izuzetno vrijedan pomena je i Zdenko Veljačić, bosanskohercegovački alpinist i speleolog, koji živi u Holandiji i koji već četiri godine za redom zajedno sa članovima ekipa sa kojima organizuje uspone, osvojene vrhove poklanja oboljelima od ove teške i neizlječive bolesti:

  • Zdenko Veljačić, naš alpinist i speleolog, već četvrti pohod na vrhove atraktivnih alpinističkih destinacija posvećuje oboljelima od plućne hipertenzije. Respekt u ime svih oboljelih! Nova ekspedicija na švicarski vrh Matterhorn 4.478 m, koji će biti posvećen svim oboljelim od plućne hipertenzije, zbog vremenskih prilika planirana je za juli ove godine. Nakon osvajanja vrhova Zapadne Evrope (Mont Blanc, 4.810 m) , Afrike (Kilimanjaro, 5.895 m) i Kine (Muztagh Ata, 7.546 m) na kojima je vijorila i zastava Svjetskog dana plućne hipertenzije, ove godine na redu je zahtjevan alpinistički vrh u Švicarskoj. Želimo im srećan put i uspješan uspon! Alpinisti možda i najbolje znaju kako se osjećaju pacijenti oboljeli od plućne hipertenzije jer borave na visinama na kojima je zrak razrijeđen i gdje je veoma teško disati, – naglasila je Hodžić.

Osim istaknutih aktivnosti, spomenućemo ih još nekoliko provedenih tokom mjeseca maja, i to u saradnji Udruženja „Dah“ sa streljačkim klubom, fitness klubom, biciklističkim klubovima iz cijele Bosne i Hercegovine, kao i društvenu aktivnost „Besplatni zagrljaji“ na ulicama Sarajeva, a u saradnji sa Udruženjem „Srce puno osmijeha“.

  • Zaista sam prezadovoljna aktivnostima kojima smo tokom ovog mjeseca podizali svijest o bolesti i našem teškom položaju. Naša zahvalnost ide svima koji su se na bilo koji način uključili u naše aktivnosti i time podržali naš rad i našu borbu za bolji položaj PH pacijenata. Nadamo se da će se naš glas ćuti i tamo gdje naši problemi mogu biti riješeni, – rekla je na kraju Vera Hodžić, izuzetno zadovoljna uspješno realizovanom obilježavanju Svjetskog dana plućne hipertenzije u Bosni i Hercegovini.

UKRATKO:

Plućna hipertenzija je oboljenje krvnih sudova pluća koje dovodi do povećanja pritiska u arterijskom dijelu plućne vaskularne mreže. Najčešći simptomi su: bol u grudima, slabost, zamor, dispneja (otežano disanje) pri naporu, sinkopa (kratkotrajan gubitak svijesti) i promuklost. Rijetko se javljaju kašalj i hemoptizije (iskašljavanje krvi). Često nastupa neočekivana i neobjašnjiva smrt. Terminalnu fazu bolesti obično karakteriše insuficijencija desnog srca. U kasnijem toku bolesti mogu biti prisutni znaci slabosti desne komore, uvećanje jetre, periferni otoci i ascites – nakupljanje tečnosti u trbuhu. Kod nekih pacijenata javlja se i periferna cijanoza (plave usne). Jedina mogućnost izlječenja je transplantacija pluća, ili srca, ili i pluća i srca. U Bosni i Hercegovini većini pacijenata nije dostupna izuzetno skupa terapija kojim se bolest drži pod kontrolom, a položaj pacijenata zavisi od mjesta u kojem žive. Udruženje „Dah“ se bori za jednaka prava svih oboljelih u našoj zemlji, odnosno za adekvatnu medicinsku zaštitu za sve.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE