Svjetski poznati list o Džeki: ‘Jedan od najpotcjenjenijih napadača 21 vijeka, ostao mu jedan cilj’

Edin Džeko je, bez ikakve sumnje, jedan od najpotcijenjenijih napadača 21. vijeka.

Nije medijski najpopularniji, niti najfiniji, niti najbolji strijelac (iako je postigao više od 400 zvaničnih golova u svojoj karijeri), ali je definitivno igrač koji je ispunio očekivanja na svakom mjestu gdje je igrao. I to na vrlo impresivan način.

U Fenerbahçeu, sa 37 godina, očekujući 38. rođendan u martu, doživljava vječnu mladost. Nedavno je postigao hat-trick u prvom poluvremenu (protiv Konyaspora, pobijedili su 7:1) i ukupno ima 20 golova na 24 utakmice.

Učestvovao je u više od jednog gola svakih 90 minuta. Ključan je dio ambicija Fenerbahçea ove sezone čak i van terena. Njegovo posredovanje ključno je za transfere Bonuccija i Krunića.

“Igrao sam na najvećim stadionima na svijetu, sa kapacitetom od 50.000, 60.000 ili 70.000 gledalaca… ali nigdje drugdje nisam doživio atmosferu kao u Turskoj”, govorio je za Face TV uoči istanbulskog derbija protiv Galatasaraya. To je bio dan kada je imao nekoliko sukoba sa zvijezdom s druge strane Bosfora, Icardijem.

Prije toga je ispisao historiju s Wolfsburgom uz Grafiteta i društvo, osvojivši Bundesligu. Zatim je prešao u Manchester City gdje je postigao više od 70 golova i dva puta osvojio Premier Ligu.

Iz Engleske, otišao je u Romu: 119 golova i drugi najbolji strijelac u povijesti rimskog tima. odmah iza Tottija. U Interu je proveo dvije sezone i postigao 30 golova, stigavši do finala Lige prvaka po putu.

Sada igra za Fenerbahçe. Postao je idol u Istanbulu, ali još uvijek ima jedan cilj sa reprezentacijom Bosne i Hercegovine. Zmajevi su nastupili na Svjetskom prvenstvu 2014. u Brazilu i ispisali historiju, sada Dijamant sanja o Europskom prvenstvu u Njemačkoj, javlja Marca.