Taksiste se žale: Kada prelazimo iz grada u grad moramo skinuti oznaku taksi, turisti nas čudno gledaju!

Taksiste se žale: Kada prelazimo iz grada u grad moramo skinuti oznaku taksi, turisti nas čudno gledaju!

Razgovarali smo sa nekoliko prijevoznika iz Sarajeva, Istočnog Sarajeva, Visokog i Zenice o ovome, kao i drugim problemima s kojima se suočavaju

Skidanje krovnih oznaka za taksi-vozilo prilikom prelaska kantonalnih i entitetskih granica standardna je procedura za sve taksiste u Bosni i Hercegovini ako ne žele doći u situaciju da plaćaju kazne.

– Moramo skidati svjetleće reklame s krova kada ulazimo u Kanton Sarajevo i već smo navikli na to. Jedino je čudno za ljude koji se voze s nama, jer kad skidaš firmu, izgledaš kao divlji taksista. Bio sam prije tri dana u Visokom, a prije dvije sedmice u Splitu. Često imam ture i u Crnu Goru i Srbiju. Nikakvih problema nisam imao, kazao je Novica Pandurević, taksista iz Istočnog Sarajeva.

TURISTI IZ JAPANA

Ispričao nam je kako je platio kaznu kada je jednom dovezao troje turista iz Japana u Sarajevo.

– Jedva sam se sporazumio s njima da žele do hotela u Nedžariće. Nisam skinuo firmu kada sam ulazio u Dobrinju. Kontao sam kad završim vožnju da to učinim, jer ko zna kako bi reagovali da skidam ime firme pred njima. Zaustavila me policija. Bio je i inspektor s njima. Japanci su se prepali. Kažnjen sam sa 300 KM. To je jedina neugodnost koju sam doživio, ispričao nam je Pandurević.

Prema riječima Envera Suljagića, predsjednika Udruženja Sarajevotaksi, u glavnom gradu naše zemlje su imali problem, jer su dolazili taksisti iz manjih sredina i radili.

– Taksisti iz Sarajeva mogu normalno voziti ljude bilo gdje po zemaljskoj kugli, samo se morate prilagoditi zakonskim propisima tih država ili gradova u koje vozite. Taksista može voziti putnike u Hrvatsku, ali mora ispuniti obrazac koji njihova država traži i vjerovatno na osnovu toga naplatiti određenu svotu. Mora se i dan ranije prijaviti vožnja. Ako se radi o porodici ili privatnoj posjeti, ili ako imate dokaz o smještaju u Hrvatskoj, neće vam naplatiti ništa, istakao je Suljagić.

Sabahudin Bajramović, predsjednik Udruženja Zenica Taxi, govori nam da su legalni taksisti na udaru, da su obilježeni tablicama.

– To su naša privatna vozila. Čim vide TA oznake, zaustavljaju nas. Na more ne smijem ni pomisliti da odvezem nekoga. Bilo bi najbolje da nas vrate na civilne oznake. Mi se jesmo borili sve vrijeme protiv rada na crno. Došli smo u poziciju da ljudi na crno voze normalno ture, a mi ne možemo. Nama su ove tablice donijele više problema nego dobrog, naglasio je Bajramović.

Fikret Halać, predsjednik NO Zenica Taxi, napominje da su u Sarajevu omogućili za policiju, hitnu pomoć, vatrogasce i taksiste da voze tramvajskim šinama, a da je u Zenici čitavim Bulevarom zabranjeno zaustavljanje taksista.

– Imamo potajnu hajku od državnih organa na nas. Najpoštenija smo firma u Zenici. Trebaju nam olakšati rad, a ne otežavati. Ako se ovo stanje nastavi, organizovaćemo proteste, istakao je Halać.

Zenički taksista Tomislav Varagić nam je ispričao kako nije mogao otići na bolovanje kad je povrijedio kuk.

OTEŽANE PROCEDURE

– Rekli su mi da moram vratiti TA tablice da bih otišao na bolovanje, da moram izvaditi civilne tablice, a kad se vratim sa bolovanja, ponovo da vadim TA tablice. Izašlo bi me 500 KM. Ne bih mogao ponovo raditi dok ne izganjam licencu, taksimetar, tablice, dopunsku oznaku…, nabraja Varagić.

U Trebinju su samoinicijativno ukinuli tablice sa taksi-oznakama i uveli civilne. Edin Skeledžija, taksista iz Visokog, kazao je da je to mimo zakona, jer je Zakon o registraciji vozila na nivou države. Oružane snage BiH i registrovani taksi-djelatnici imaju posebno označene tablice. Taksisti su, veli, to tražili kako bi se riješio problem rada na crno na nivou države. Činjenica je da su otežane procedure izdavanja i promjene vozila, pogotovo u FBiH, i to bi, kako je rekao, trebalo prilagoditi.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE