Tartufi kao zlato: Kopaju, švercuju, živote rizikuju |

Tartufi kao zlato: Kopaju, švercuju, živote rizikuju |

Dvostruko ubistvo kod Sremske Mitrovice, nedavno plašenje konkurencije iz gasnog pištolja ali i današnja zaplijena oko dva kilograma tartufa na Batrovcima, “ishodi” su borbe za svaki dinar. Jedni kopaju, rizikujući i da izgube glavu, dok drugi švercuju, želeći da lijepo zarade na ovom “bogatstvu iz zemlje”.

Inače, najveća zaplena tartufa dogodila se pre tri godine, kada je državljanin Srbije pokušao da u Italiju prenese 44 kilograma tartufa, čija vrednost je tada procenjena na oko 220.000 eura.

Stupce crne hronike posljednje tri nedjelje pune vijesti o krivičnim delima u kojima centralnu ulogu imaju tartufi. Prvo su početkom decembra braća Dejan E. i Nebojša E. ubili Stanislava J. (37) i Predraga J. (43) u mjestu Jarak u okolini Sremske Mitrovice, nastavilo se pucnjavom, na svu sreću iz gasnog pištolja prošle nedjelje, a danas je jedan italijanski državljanin pokušao da prošvercuje dva kilograma belog tartufa.

Za razliku od običnog, bijeli tartuf. inače zaštićena vrsta, jedan je od najcjenjenijih i najskupljih u svijetu i ima specifičan miris. Najveći potrošači bijelog tartufa su Italijani, koji, uprkos tome što i u njihovoj zemlji uspijeva, otkupljuju tartufe sa Balkana, prije svega iz Srbije, Rumunije, Bugarske i Grčke.

A upravo je italijanski državljanin danas pokušao da prenese oko dva kilograma bijelih tartufa, a pošto su ga službenici Uprave granične policije i Uprave carine “provalili”, dobio je krivičnu prijavu zbog krivičnog djela uništenje, oštećenje, iznošenje u inostranstvo i unošenje u Srbiju zaštićenog prirodnog dobra.

U nedavnom obilasku Kupinova, sela u okolini Obrenovca, reporteri Nova.rs razgovarali su sa jednim od tartufara. On je posvjedočio da je upravo najveći trik doći do kupca u Italiji, koji dobro plaćaju svaki tartuf. Tada je rekao i da cijena tartufa zavisi i od veličine, da li je crni ili bijeli, kao i kolika je starost pronađenog tartufa. Na prostoru Srbije ipak postoji oko 70 vrsta i podvrsta ove gjive, ali nisu sve vrste jestive.

Međutim, kako je rekao tartufar, problem predstavlja nedovoljno jasna zakonska regulativa, što je u nedavnom razgovoru za Blic potvrdio još jedan tartufar, koji je rekao da bi trebalo da prepišemo francuski zakon i uredimo ovu oblast, ali i da se država Srbija ugleda na Hrvate koji su regulisali propise i sada imaju 14.000 registrovanih tartufara i još 10.000 koji rade na crno.

“Srbija vam je zemlja koja pliva na tartufima, jedno smo od najvećih nalazišta na svijetu koje sve vrste komercijalnih tartufa ima 365 dana u godini. Tvrdim da se dnevno sivim kanalima odavde izveze i tri tone crnog tartufa. Imamo na hiljade tragača, a dvadesetak najimućnijih svoje bogatstvo mjere milionima eura. U tom poslu sada se koriste dronovi, čipovani psi, satelitska praćenja i druge stvari. Baš je prije četiri dana jedna žena uspjela da nađe tartuf vredan 70.000 eura, pa vi izračunajte kakav je to posao”, rekao je tartufar Radoslav Ćatić.

Zaplijene tartufa

Početkom ove godine, carinici su na graničnom prelazu Horgoš zaplenili preko osam kilograma crnih, takozvanih “zimskih tartufa” u autobusu beogradskih registarskih oznaka, koji je saobraćao na liniji Beograd – Budimpešta.

U jednom od kofera, smještenom u prtljažnom prostoru, pronađeno je više od osam kilograma crnih tartufa, čija je vrijednost procjenjena na preko milion dinara, što je skoro 10.000 evra.

Pečurke su bile zapakovane u osam paketa koji su bili sakriveni na dnu kofera ispod garderobe, a tek po njihovom otkrivanju, kao vlasnik se prijavio ruski državljanin (35), jedan od putnika autobusa.

Za razliku od bijelog tartufa, nije riječ o zaštićenoj vrsti, a raste pod zemljom i to najčešće u šumi, kao i većina drugih.

Na izlazu iz Srbije, krajem novembra 2019. godine u autobusu makedonskih registarskih oznaka, koji je iz Kočana prevozio putnike ka italijanskom gradu Albi, carinicu su na prelazu Batrovci otkrili torbu sa četiri kilograma bijelog tartufa, sakrivenog u fabričkoj šupljini za alat, iznad zadnjeg točka.

Državljanin Sjeverne Makedonije tada je otkrio da je on vlasnik krijumčarenih gljiva.

Rekordna zaplijena tartufa u našoj zemlji dogodila se početkom aprila 2017. godine, kada je na prelazu Batrovci zaplijenjeno više od 44 kilograma crnog tartufa. Vozač kamiona, koji je uhvaćen u pokušaju šverca, prevozio je vino u Italiju, a tartufe je ponio da bi ih tamo prodao.

Međutim, detaljnim pregledom kabine, na gornjem krevetu bile su sakrivene dve putne torbe, a u njima 22 kese u kojima su se nalazili tartufi.

Vozač kamiona carinicima je rekao da se traženjem tartufa bavi iz hobija i da za to ima dva obučena psa, a carinicima je na pitanje zašto nije legalnim putem transportovao tartufe, odgovorio da nije znao da je to što radi nedozvoljeno.

Vrednost više od 44 kilograma zaplenjenih tartufa procenjena je na sumu od 220.000 eura. 

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE

rentacarZenica