Tehnologija je ključ ako želimo napredovati

Tehnologija je ključ ako želimo napredovati

Kompanija MDG International jedna je od prvih koja se pojavila kada je riječ o investicijama bh. dijaspore.

Ova kompanija koja posluje u industrijskoj zoni Vogošća u proteklih deset godina uspjela je da naraste zahvaljujući, između ostalog, praćenju novih tehnologija, ali i poslovanju okrenutom izvozu i međunarodnim tržištima.

Izazovan posao

– Radimo za širok spektar sektora, od autoindustrije do transporta, logistike, medicinske opreme, mašinogradnje. Upošljavamo više od 50 ljudi, izvozno smo orijentisani, gotovo u potpunosti. Radimo tipičnu serijsku proizvodnju, što kupac nacrta, mi to napravimo.

Iz tog razloga smo malo specifični u odnosu na ostatak sličnih proizvođača u okruženju. Izbacimo 30 do 50 novih proizvoda koje nismo nikada radili u samo jednoj sedmici. U tom smislu ovaj posao je veoma izazovan za sve uključene u njega, istakao je Muris Obarčanin iz kompanije MDG International.


Prema njegovim riječima, cijena radne snage je ključna stvar. Međutim, ukoliko se ne prati razvoj tehnologije, ta komparativna prednost se gubi.


– Mi smo dio Evrope, blizu smo, a već se vide napredak i povećanje zahtjeva za prenos proizvodnje. Naime, u vremenu pandemije i dešavanja s proizvođačima u Aziji, primjećujemo povećanje zahtjeva.

Mnogi klijenti se prebacuju u Evropu kako bi bili manje ovisni o tim nestabilnostima, kazao je Obarčanin.
Tu je, kako je dodao, prilika za Bosnu i Hercegovinu.


– Mi smo nastojali da raširimo tu priču o metalskom sektoru. Veći je zahtjev za ove usluge, a mi možemo preuzimati kapacitete te proizvodnju iz drugih dijelova svijeta. Ja, sasvim slučajno, imam tu prednost, kao neko ko ima firmu u Holandiji, blizu sam kontaktima i prilikama, kazao je Obarčanin.


Ipak, investicije u razvoj ostaju ključ za očuvanje konkurentnosti.
– Reinvestiramo u proizvodnju. Automatizacija proizvodnje je imperativ koji se nameće svima nama. Već se primijeti da je na sajmovima, u vezi s ovim sektorom, više od 30 posto izloženih eksponata vezanih za automatizaciju.

Kada imate to, sasvim je svejedno gdje se proizvodnja obavlja, jer je učešće radne snage umanjeno. Ako želimo razmišljati pozitivno, važno je naglasiti da automatizacija i ulaganje u nove tehnologije više nisu privilegije zemalja Zapada, već da i mi možemo pratiti taj korak, dodao je Obarčanin.

Koraci

Inače, USAID Projekat Diaspora Invest je u posljednjih nekoliko mjeseci napravio nekoliko koraka na promociji mogućnosti prenosa proizvodnje u BiH, posebno u sektoru metala.

Oslobođenje

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE