Tekstilna i kožarsko-prerađivačka industrija: Zaposleno više od 22.000 radnika u Federaciji BiH

Tekstilna i kožarsko-prerađivačka industrija: Zaposleno više od 22.000 radnika u Federaciji BiH

Bosna i Hercegovina ima dugu tradiciju tekstilne i kožarsko-prerađivačke industrije. To potvrđuje i činjenica da je upravo u BiH, u Visokom, 1929. godine otvorena prva Stručno-zanatsko-kožarska škola, u kojoj su se školovali budući kadrovi za kožarsku industriju.

Poslovni ambijent

Iako se nikada nije smatrala jednom od prioritetnih grana privrede, do devedesetih godina postizala je izuzetne rezultate i u velikoj mjeri doprinosila uravnoteženju vanjskotrgovinskog bilansa. Današnji globalni poslovni ambijent pretrpio je značajne promjene i potpuno je drugačiji u odnosu na njen razvoj početkom devedesetih godina.

U ovoj industrijskoj grani posluje veliki broj kompanija koje na području FBiH zapošljavaju više od 22.000 radnika. Pretežno se radi o ženskoj radnoj snazi niže kvalifikacijske struke. A čak 90 posto su lon poslovi, odnosno poslovi dorade.

Uprkos brojnim problemima s kojima se suočavaju privrednici, kao što su nepostojanje bazne proizvodnje, visoke carinske stope, zakonska regulativa, brojni nameti, nedostatak kadrova… ipak se nižu veliki uspjesi kompanija koje, i pored lon poslova, nastoje razviti proizvodnju vlastitih gotovih proizvoda.

Privredna komora FBiH nastoji da kroz različite aktivnosti da doprinos jačanju i daljnjem razvoju značajne okosnice industrije u BiH. S obzirom na evidentan rast tekstilne i kožarsko-prerađivačke industrije u BiH, Privredna komora FBiH i Fakultet za tehničke studije Univerziteta u Travniku organiziraju

info-dan tekstilne i kožarsko prerađivačke industrije pod nazivom “Perspektive tekstilne industrije u BiH – problemi i moguća rješenja”. Info-dan održat će se sutra sa početkom u 11 sati u Travniku, gradu koji je kroz historijski razvoj poznat po tekstilnoj i obućarskoj industriji.

Nove tehnologije

Partner projekta je proizvođač strojeva JUKI Central Europe, čiji će predstavnici predstaviti i prezentirati nove tehnologije u proizvodnji.

Budućnost tekstilne industrije u BiH treba posmatrati sa stajališta ljudskih resursa, fizičkih i materijalnih kapaciteta, u kojima strojevi, kao alati, igraju važnu ulogu, kojoj treba posvetiti posebnu pažnju, navodi u najavi ovog skupa Jasmina Zejnilagić, sekretar Udruženja za tekstilnu i kožarsko-prerađivačku industriju.

Statistički prikaz sektora u BiH

Ukupna vanjskotrgovinska razmjena BiH iznosila je u protekloj godini 26.030.271.122 KM, od čega na trgovinsku razmjenu industrije tekstila, odjeće, kože i obuće otpada 3.280.049.157 KM ili 7,94 posto. U periodu januar – decembar 2016. godine u sektoru tekstila, odjeće, kože i obuće povećan je ukupni obim vanjskotrgovinske razmjene za 155.355.445 KM ili za 4,7 posto više nego u istom periodu 2015. godine.

Avaz.ba

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE

rentacarZenica