Težak poraz ženske nogometne reprezentacije BiH u Zenici od Italije

Ženska A reprezentacija Bosne i Hercegovine poražena je u Zenici od Italije sa 0:5 u utakmici kvalifikacija za Evropsko prvenstvo 2022. godine.

Uoči početka utakmice minutom šutnje odana je počast nekadašnjem selektoru ženske A reprezentacije Bosne i Hercegovine Dževadu Bekiću koji je preminuo u ponedjeljak.

Gošće su do prednosti došle u 18. minuti. Daniela Sabatino je proigrala Auroru Galli koja iskosa sa desne strane bh. kaznenog prostora šalje loptu u suprotni ugao gola Envere Hasanbegović za 0:1.

Izabranice Samire Hurem su prvu priliku imale u 24 minuti. Đula Velagić je sa sredine igrališta poslala loptu na ivicu kaznenog protivničkog kaznenog prostora ka Mariji Damjanović, ali je golmanica Italije Laura Giuliani istrčala na vrijeme sa svog gola i zaustavila napadačicu bh. tima da izjednači rezultat.

Italija u 39. minuti udvostručuje prednost. Cristiana Girelli ulazi u šesnaesterac reprezentacije BiH, Envera Hasanbegović brani njen prvi udarac, ali se lopta odbija do italijanske igračice koja je iz drugog pokušaja precizna za 0:2.

U 55. minuti nakon duela Amele Kršo i Martine Rossuci sutkinja Silvia Domingos dosuđuje penal za gostujući tim. Sigurna izvođačica jedanaesterca bila je kapitenka Italije Girelli za 0:3.

Još dva penala su dosuđena za reprezentaciju Italije. Girelli oba puta preuzela odgovornost, ali Envera Hasanbegović odbranila jedanaesterac u 60. minuti. Kapitenka Italije je bila uspješna sa bijele tačke u 64. minuti. Konačan rezultat postavila je Elena Linari u 87. minuti.

Reprezentacija Bosne i Hercegovine će u kvalifikacijama za Evropsko prvenstvo 2022. odigrati još jedan meč, 1. decembra protiv Gruzije u gostima.