Tokom ljetne turističke sezone: Bihać i Bosanska Krupa ponovo će biti povezani turističkim vozom

Tokom ljetne turističke sezone: Bihać i Bosanska Krupa ponovo će biti povezani turističkim vozom

Bihać i Bosanska Krupa od juna su ponovo povezani turističkom željezničkom linijom, a građani i turisti će se voziti trasom Unske pruge po simboličnoj cijeni od dvije KM.kon

Sezonska linija Bihać – Bosanska Krupa saobraćat će tokom ljetnih mjeseci, a u kantonalnoj vlasti i Željeznicama FBiH ovaj projekat vide kao prvi konkretan korak ka revitalizaciji Unske pruge, nekada jedne od najznačajnijih željezničkih ruta u ovom dijelu Bosne i Hercegovine. Ugovor kojim se potvrđuje obnova korištenja pruge tokom ljetnih mjeseci potpisali su u Vladi Unsko-sanskog kantona predstavnici Ministarstva privrede USK i Željeznica Federacije Bosne i Hercegovine

Vršilac dužnosti generalnog direktora i predsjednika Uprave Željeznica Federacije Bosne i Hercegovine Mirza Hadžibegić istakao je da je riječ o značajnom projektu koji može otvoriti prostor za daljnji razvoj željezničkog saobraćaja i turizma u Unsko-sanskom kantonu.

“Potpisali smo ugovor sa Unsko-sanskim kantonom na inicijativu Ministarstva privrede USK o uspostavi sezonske, odnosno turističke linije Bihać – Bosanska Krupa. To nam je veoma značajno u smislu revitalizacije Unske pruge i ovo vidimo kao jedan od prvih koraka u nizu aktivnosti koje treba realizirati kako bi došlo do potpune revitalizacije ove pruge. Ovo je sinergija kakva treba da postoji između lokalnih zajednica, kantona i javnih preduzeća na federalnom nivou i nadamo se da će ovaj primjer slijediti i drugi kantoni u Federaciji BiH”, kazao je Hadžibegić.

Premijer Unsko-sanskog kantona Mustafa Ružnić ocijenio je da projekt ima višestruki značaj, ne samo za turizam nego i za dugoročno oživljavanje željezničke infrastrukture u Krajini.

“Ovaj ugovor je početak, prije svega kao mjera turističkog karaktera, i svako sa svoje strane treba uraditi svoj dio posla kako bi Unska pruga sutra u potpunosti zaživjela”, poručio je Ružnić.
glamping
Ministrica privrede USK Samra Mehić navela je da su sredstva za realizaciju projekta planirana ovogodišnjim budžetom kantona.

‘Prilikom usvajanja budžeta planirali smo sredstva u iznosu od 150.000 KM za realizaciju uspostave turističkog voza Bihać – Bosanska Krupa, koji bi trebao početi saobraćati već u junu, pa do kraja augusta’, kazala je Mehić.

Komentarišite članak:
Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE
FISFISFISFIS

NAJNOVIJE

FIS