Tradicionalni balkanski specijaliteti koji se probijaju na svetskoj gastro sceni

Tradicionalni balkanski specijaliteti koji se probijaju na svetskoj gastro sceni

Vekovi života na plodnoj zemlji, tradicionalni načini uzgojahrane i veštine u njenoj pripremi čine svaki kutak Zapadnog Balkana pravim malim rajem za gurmane. 

Stanovnici ovih krajeva ponosni su na svoje gastro nasleđe i rado pozivaju posetioce da se prepuste ukusima tradicionalnih specijaliteta.

Gotovo sva balkanska jela su gastronomska fuzija različitih kulturnih uticaja iz prošlosti. 

Na zapadnom Balkanu možete očekivati orijentalne ukuse nasleđene iz Otomanskog carstva. Riblji restorani u Subotici, i Vojvodini generalno, odišu ukusima Mađarske, a na primorju se oseti jak uticaj mediteranske kuhinje.

Kuhinja zapadnog Balkana je sinonim za domaća jelapripremana po tradicionalnim receptima. Zemlje Balkana su kolevka agrobiodiverziteta, nudeći asortiman autohtonih rasa životinja i biljnih sorti izuzetnog kvaliteta i nutritivne vrednosti, predstavljajući bogatstvo regiona, njegovu kulturu i tradiciju. 

Na Balkanu možete birati između veganskih, vegetarijanskih, peskatarijanskih, mesnih jela i raznih vrsta deserata – na vama je!

Predstavljamo vam neka od najpopularnijih jela iz Zapadnog Balkana koja zauzimaju sve značajnije mesto na svetskoj trpezi.

Skadarski šaran sa „Driškim“ lukom

Šaran jedna od vrsta ribe koja potiče iz Skadarskog jezera i lokalno stanovništvo se njime otvoreno ponosi. Porodične gozbe u gradu Skadru su nepotpune ako na trpezi nema tepsije od šarana. 

Zabeleženo je da su kuvari kuvali ovo jelo pripremali tokom dinastije Bušatlin u 2. polovini 18. veka, a „Driški luk“ je ujedno i najrasprostranjenija sorta luka u Albaniji.

Skadarski šaran je najsvežiji između maja i juna, pa je ovo i najbolji period za uživanje u ovom specijalitetu.

Bosanski lonac sa jagnjetinom pramenkom

Bosanski lonac je jelo koje se sastoji od brojnog povrća i tri vrste mesa, koje se tradicionalno priprema u Bosni. 

Postoje dve varijante ovog jela: zimska i letnja (teža i lakša sa sezonskim povrćem). Ovo jelo karakteriše dug proces kuvanja, te činjenica da ostaje sveže i ukusno i nekoliko dana nakon pripreme.

Istorijski gledano, Bosna i Hercegovina ima bogatu ovčarsku istoriju, a ovca pramenka je veoma cenjena rasa poreklom iz ove zemlje. 

Pita sa kmetoškim kupusom

Ova pita, koja se na albanskom naziva i Lakror, priprema se uglavnom u jesen sa svežim, a tokom zime sa kiselim kupusom.

Tradicionalno, pita se sekla na jednake delove i služila kao glavno jelo u tepsiji za porodičnom trpezom, sofrom, što je danas sve ređa praksa. 

Peče se u glinenoj tepsiji koja se zove čerep, a originalni albanski naziv Lakror ostao je skoro nepromenjen tokom vekovai postao je sinonim za pitu sa tankim slojevima.

H2 Palenta/kačamak sa žutim jaričkim kukuruzom

Kačamak je tradicionalno crnogorsko jelo, jednostavno, ukusno,hranljivo i veoma kalorično. Ovo jelo se kuva sa skorupom – kremastim mlečnim proizvodom koji je sličan krem siru, divnog ukusa i mirisa. Obično se priprema vikendom kada je cela porodica na okupu.

Jelo je napravljeno od domaćeg kukuruznog brašna, proizvedenog od autohtone crnogorske sorte kukuruza.

Najbolje je da se konzumira pre teške fizičke aktivnosti ili tokom hladnih zimskih meseci.

Krompir kaša (Makalo Kl’hano) sa makedonskim paprikama

To je u suštini kaša od krompira, sa nekoliko dodatnih sastojakakoji jelu daju nezaboravan ukus.

Reč Makalo znači umočiti parče hleba u hranu. Reč Kl’hano odnosi se na pripremu, što znači razbijen u drvenom avanu. 

Najčešće se pravi tokom jeseni i zime kada sušene paprike ima u izobilju. Prvenstveno se služi kao prilog zajedno sa salatom, ali može biti i zamena za glavno jelo.

Sarma/punjeni kiseli kupus

Sarma je tradicionalno srpsko jelo koje se kuva širom Balkana, a pravi se od pirinča i nadeva od mlevenog mesa umotanog u listove kiselog kupusa, dinstano u sosu i začinjeno dimljenim svinjskim rebrima i slaninom.

Sarma se uglavnom priprema tokom zime kada kiseli kupus možemo pronaći u gotovoj svakoj srpskoj kući. Recepti za sarmu variraju od regiona do regiona, a često i od domaćinstva do domaćinstva.

Glavna razlika je u tome što se u severnim domaćinstvima za nadev koristi sirovo meso, dok se na jugu meso prži sa lukom.

Sva ova jela najbolje se kombinuju sa pićima iz domaće proizvodnje, poput rakije, vina, piva… ali to je već druga priča!

Izvor: explore-balkans.com

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE

rentacarZenica