Tradicionalni slatki specijaliteti svake bosanske kuće (FOTO)
Kako kažu stari ljudi: „Bajram ti ‘ćeri nije, ako ne napraviš neki kolač, pa makar to bila baklava, ružica, hurmašica ili lokum…“, pa se tako u Bosni i Hercegovini tradicionalno prave slatki specijaliteti povodom Bajrama.
Oni koji se najviše preferiraju, te koje uvijek možete vidjeti na soframa, jesu baklave, ružice i hurmašice. To su tri slatka specijaliteta koja ima svaka bosanska kuća za vrijeme praznika, te svojim najmilijima pokloni trenutak lijepog bosanskog mirisa, te ukusa koji one starije vraća u njihove mlade dane.
Baklava je kolač po vistraživanjima orijentalnog porijekla koji se pravi slaganjem jufke tanko razvijenog tijesta, u nekoliko, obično desetak i više slojeva između kojih se dodaje smjesa mljevenih oraha i naizmjenično sitno ribanog tijesta tirita. Reže se na komade koji su slični rombu. Poslije dužeg pečenja na niskoj temperaturi zaljeva se agdom (slatkom vodom). Agda je kuhana smjesa vode i šećera.
Baklava je tradicionalno jelo na Balkanu, kao i na Orijentu. Smatra se da porijeklo ima iz Armenije, ali zbog mnogobrojnih varijacija, postoje pretpostavke da potiče iz Arabije, kao i iz Grčke. Baklava se u Bosni i Hercegovini tradicionalno smatra kolačem za posebne praznike, te je Bošnjaci pripremaju za Bajram, dok je Hrvati, u dijelovima srednje Bosne, Posavine i Slavonije, pripremaju za Božić.
Važno je naglasiti da se prava bosanska baklava pravi isključivo s orasima bez drugih dodataka.
Đul – pita, odnosno ružice kako ih još nazivaju je tradicionalna pita koja se u Bosni sprema za posebne prigode. Komadi pite su u obliku ružice, pa je po njima pita i dobila naziv. Riječ je o predivnoj poslastici koja se topi u ustima. Dosta je slična baklavi, ali se mnogo lakše priprema. Za spremanje ružica najprije su vam potrebne kvalitetne jufke.
Osim jufki za ružice će vam biti potreban tirit, kojeg morate sami napraviti. Tirit se pravi tako što se pola putera omekša na sobnoj temperaturi, a potom se u njega dodaju 2 žumanceta. Izmiješati rukom i postepeno dodavati brašno. Trljanjem ove smjese izmedju ruku nastaju mrvice koje se moraju prosušiti. Po pravilu tirit bi trebalo spremiti jedan dan ranije, da bi imao dovoljno vremena za sušenje.
Hurmašice su također jedan tradicionalni bosanski kolač, koji se u našim kućama pravi i povodom praznika, ali i tokom običnih dana. Ono što je tradicija hurmašica, jeste da se prave kada dijete prvi pt prohoda, te tako pređe preko njih, a ko od porodice nađe novčanicu u hurmašici, kupuje djetetu neki poklon.
Hurmašice se prave na način da se treba pjenasto umutiti, maslac, ulje, dodati jaje i sirće i još mikserom mutiti da se dobro upjeni. Zatim dodati brašno i prašak za pecivo. Tijesto je mekano, ali se ne lijepi za ruke. Peći na 200 stepeni ili 180 stepeni zavisi od rerne oko 30 minuta. Oko pet minuta pred kraj pečenja, napravite zaljev i kada provrije kuhate ga samo jedan do dva minuta. Stavite limun isjećen na kolutove.Vrućim zaljevom preliti hurmašice, također vruće. Polako ih posipajte postepeno sa suskom u jednom momentu će da se dignu sa tepsije i tad su vam sigurno uspjele.
Ovo su samo tri najpoznatija kolača koja se prave za Bajram, zasigurno je tu mnogo njih, te tako bogatite bajramsku sofru i ugođaj tokom cijelog praznika.
Šta ste vi pravili ovaj Bajram?
[flagallery gid=50]
POVEZANE OBJAVE