Tragovima ustaške emigracije u Australiji: Brojni klubovi s fašističkim obilježjima, među njima i “Bosna”

Tragovima ustaške emigracije u Australiji: Brojni klubovi s fašističkim obilježjima, među njima i “Bosna”

Glavni sportski i kulturni klubovi u velikoj hrvatskoj zajednici u Australiji otvoreno slave fašističke obljetnice ističući ambleme, zastave i karte ubilačkog ustaškog režima iz Drugog svjetskog rata.

Australski portal The Age je sproveo istraživanje i otkrio da je slavljenje zločinačkog ustaškog režima ukorijenjeno u ključne institucije hrvatske zajednice u Australiji.

Ambasadorica Hrvatske u Australiji Betty Pavelich odgovorila je na istragu da u društvu nema mjesta za “veličanje totalitarnih režima, ekstremizma ili netolerancije”.

Slavljenje fašizma toliko je otvoreno da je jedna web stranica sa sjedištem u Sydneyu prodavala privjeske za ključeve s ustaškom tematikom, majice, kape, naljepnice i printove Ante Pavelića, dok je druga web stranica sa sjedištem u Melbourneu web stranica prodaje ustaske zastave.

Dana 10. aprila ove godine šestorica muškaraca snimljena su u nogometnom klubu Melbourne Knights kako salutiraju dok pjevaju pjesmu koja veliča ustaše.

Grupa je podigla hrvatsku zastavu na Melbourne Knights u Sunshineu kako bi proslavila godišnjicu 10. aprila 1941. godine kada je osnovana tzv. Nezavisna Država Hrvatska.

Amaterski nogometni tim St Albans Vukovar u dresu inspiriranom fašističkim ustaškim režimom

Amaterski nogometni tim St Albans Vukovar u dresu inspiriranom fašističkim ustaškim režimom

Istragom je također utvrđeno da je amaterska nogometna ekiupa u Melbourneu, St Albans Vukovar, do prije nekoliko godina igrala u dresu s ustaškim U simbolom.

St Albans Vukovar odbio je komentirati za The Age zašto nosi ustaški simbol, ali su saopćili da ne koriste više ta obilježja

“Molim vas, nemojte gubiti vrijeme našeg kluba s onim što pokušavate postići”, rekao je predstavnik kluba za The Age.

Proslava stvaranja nacističke države Hrvatske u zapadnom Sydneyu u Hrvatskom klubu Bosna ove godine. Predsjednik kluba Adam Glavaš drži portret Ante Pavelića iz Drugog svjetskog rata

Proslava stvaranja nacističke države Hrvatske u zapadnom Sydneyu u Hrvatskom klubu Bosna ove godine. Predsjednik kluba Adam Glavaš drži portret Ante Pavelića iz Drugog svjetskog rata

Hrvatski klub Bosna u zapadnom dijelu Sydneya vijori ustašku zastavu iznad svoje zgrade i slavi fašističke godišnjice, prodajući ustaška obilježja na svojim događanjima. Predsjednik kluba Adam Glavaš, je snimljen kako drži portret ratnog Pavelića 10. aprila ove godine.

Predstavnici jevrejske zajednice u Australiji žele da vlasti imaju više mogućnosti za obračun s nacističkim simbolima, uključujući ustaške.

“Uznemiran sam saznanjem o širenju ustaških i drugih fašističkih simbola. Ustaše su bili nacistički pomoćnici, odgovorni za ubistva stotina hiljada ljudi, uključujući i jevrejsko stanovništvo Hrvatske, tokom Drugog svjetskog rata”, rekao je predsjednik Vijeća jevrejske zajednice Victorije Daniel Aghion.

Aghion je rekao da nogometni savezi trebali učiniti više kako bi spriječile prikazivanje fašističkih simbola na utakmicama. Hrvatski simboli fašizma Australcima su daleko manje poznati od onih njemačkog nacizma, iako su tokom rata bili bliski saveznici.

Slavljenje fašizma u australskoj hrvatskoj zajednici nedavno se rasplamsalo. Navijači nogometnog tima Sydney United izveli su 2022. nacističko salutiranje, a trojica muškaraca optužena. Oni su se izjasnili da nisu krivi.

Navijači Sydney Uniteda ispred ustaških i nacističkih zastava

Navijači Sydney Uniteda ispred ustaških i nacističkih zastava

Navijači Sydney Uniteda već su se prije fotografirali ispred nacističkih zastava i pozdravljali fašiste.

Australija je, zajedno s Kanadom, Španijom, Argentinom i Sjedinjenim Državama, postala poslijeratno utočište za ljude koji su bježali iz komunističke Jugoslavije s ustaškim vezama, uključujući i ratne zločince.

Od 1970-ih, novinar i pisac Mark Aarons istražuje kako je Australija poslijeratno prihvatila fašističke ratne zločince iz Europe.

Aarons je rekao da je hrvatska zajednica bila neuobičajena među skupinama migranata jer je zadržala snažan politički identitet kroz generacije, dok su među ostalim članovima evropske dijaspore koji su imali historijske veze s fašizmom ta stajališta gotovo izumrla. Prema popisu stanovništva iz 2021., u Australiji je bilo 164.362 ljudi koji su tvrdili da su porijeklom Hrvati.

Klix.ba

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE