Android
Tramp: Makron će uskoro otići s funkcije

Francuski predsjednik Makron izjavio je da je Francuska spremna pomoći u osiguravanju Hormuškog moreuza, ali isključivo nakon što prestanu neprijateljstva u toj ključnoj plovnoj ruti za transport nafte.
Na početku sjednice vlade Makron je rekao da Francuska “nikada neće sudjelovati u operacijama otvaranja ili oslobađanja Hormuškog moreuza u sadašnjem kontekstu”, ali da bi preuzela odgovornost za pomorsku pratnju brodova ako to bude potrebno nakon završetka borbi.
Takav aranžman zahtijevao bi i koordinaciju s Iranom, dodao je.
Makronova izjava dolazi nakon što je američki predsjednik Tramp rekao da “zahtijeva” od pojedinih zemalja veću vojnu potporu u Hormuškom moreuzu. Nekoliko europskih saveznika SAD-a javno se ogradilo od slanja vojne prisutnosti u tu stratešku rutu.
Upitan za Makronove komentare tokom susreta s irskim premijerom u Ovalnom uredu, Tramp je rekao da će njegov francuski kolega “uskoro biti izvan dužnosti, pa ćemo vidjeti”.
Makronov predsjednički mandat istječe prije francuskih predsjedničkih izbora 2027. godine, a ova je godina njegova posljednja puna godina na dužnosti.
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE
POVEZANE OBJAVE






















