Travnik dobija srednjoškolski centar i stavlja tačku priču “dvije škole pod jednim krovom”

Travnik dobija srednjoškolski centar i stavlja tačku priču “dvije škole pod jednim krovom”

Izgradnja srednjoškolskog centra u Travniku započela je još 2009. godine, a zbog brojnih komplikacija njegova gradnja bi trebala biti okončana do naredne školske godine kada će učenici u novoj zgradi pohađati nastavu.

Iako je priča o gradnji novog srednjoškolskog centra trebala biti završena 2011. godine, to se nije desilo, a travnički učenici, njih oko 1.000, nastavu i dalje pohađa u zgradi koja je Odlukom Doma za ljudska prava vraćena Vrhbosanskoj nadbiskupiji.

Nakon izdvojenih tri miliona KM koje je Vlada Srednjobosanskog kantona obezbjedila budžetom za ovu godinu te uz pet miliona KM koje je krajem mjeseca marta izdvojila Vlada Federacije BiH, radovi na izgradnji srednjoškolskog centra su konačno započeli, čime su stvoreni uslovi za što skorije preseljenje učenika i nastavnog kadra Mješovite srednje škole Travnik u novi srednjoškolski centar.

Time će priča o dvije škole pod jednim krovom te zgradi koja je i naizgled podijeljena, u Travniku biti završena.

Dvije škole pod jednim krovom (Foto: E. M./Klix.ba)
Dvije škole pod jednim krovom (Foto: E. M./Klix.ba)

Kako nam je kazao načelnik Općine Travik Kenan Dautović, Općina Travnik je još 2008. godine ishodila sve potrebne papire, odredila lokaciju i sve osnovne preduslove da bi se započela graditii nova škola na novoj lokaciji, a već 2009. godine potpisan je sporazum sa izvođačem radova. Prvih 5 miliona KM koji su dobijeni sa federalnog nivoa vlasti, utrošeno je u periodu od nekoliko narednih godina čime se došlo do nedovršene konstrukcije koja je stajala već duže vrijeme.

“U 2012. godini lokalna zajednica je vratila zgradu Katoličkom školskom centru ‘Petar Barbarić’, koji od te godine počinje koristiti zgradu, ali jednako tako i zahtijeva da Mješovita srednja škola napusti zgradu”, istakao je Dautović.

Vlada FBiH i Vrhbosanska nadbiskupija su nakon toga potpisali Protokol kojim su definirale obaveze koje se trebaju izvršiti da bi se ispoštovala pomenuta odluka. Mješovita srednja ekonomsko-ugostiteljska škola nakon toga je preseljena u objekat nekadašnjeg Đačkog doma, dok je Mješovita srednja škola Travnik ostala u dijelu zgrade Vrhbosanske nadbiskupije.

“Poslije izvjesnog vremena, kako bi se ubrzala izgradnja nove škole, Katolički školski centar ‘Petar Barbarić’ je počeo naplaćivati kiriju srednjoškolskom centru od oko 8.000 KM mjesečno“ , kazao je Dautović.

Foto: E. M./Klix.ba
Foto: E. M./Klix.ba

Prema njegovim riječima, u tom periodu su se tražila brojna rješenja, do čega se konačno došlo posljednjih dana te kako ističe već je kontaktiran iz Federlnog ministarstva obrazovanja, nauke i kulture i sporta kako bi ta sredstva bila što prije operativna.

“Možemo očekivati da već naredne školske godine naša djeca mogu početi korstiti zgradu novog srednjoškolskog centra”, naglasio je Dautović.

Ističe da je plan da se u novu zgradu migrira Mješovita srednja škola Travnik, ali jednako tako i Mješovita srednja ekonomsko-ugostiteljska škola, s obzirom da je kapacitet nove zgrade prilično veliki.

“Već smo najavili direktorima dvije škole, kao općinska administracija da trebamo kreirati plan preseljenja ove dvije ustanove u jednu novu zgradu što će zahtijevati dosta koordinacije, ali, jednako tako, to je i zadovoljstvo zato što smo došli do ove faze”, kazao je Dautović.

Priča o srednjoškolskom centru u Travniku je jedna vrlo specifična priča sa puno simbolike koje se mogu vezati za postdejtonsku BiH, za proces pomirenja, suživota i razumijevanja gdje se može kazati da je hrvatsku puk Općine Travnik dobio nazad jednu prestižnu zgradu koju nisu mogli koristiti desetinama godina te da su jednako tako ostali građani Općine Travnik dobili mogućnost da konačno imaju jednu savremenu školsku zgradu.

“Djeca koja nisu koristila usluge KŠC ‘Petar Barbarić’ boravila su u prostorijama koje nisu bile adekvatne i uvjetne i to je poprilično bila jedna vrsta diskriminacije te u konačnici možemo govoriti o tome da su to bile dvije škole pod jedni krovom, ne u pežorativnom smislu, već fizičkom smislu u jednoj zgradi sa različitim uvjetima“, kazao je Dautović.

Dodao je da će sada i jedna i druga djeca imati savremene uslove u kojima će pohađati nastavu, te da Travnik dobija jednu drugu dimenziju, novu priču, ali i da se nada da će zapravo priča o bilo kakvoj diskriminaciji u Travniku sa izgradnjom ove škole suštinski nestati.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE