Trudnice pokazale šta jedu u bolnicama, nutricionistica u šoku: Sramotno i očajno

Trudnice pokazale šta jedu u bolnicama, nutricionistica u šoku: Sramotno i očajno

Trudnice, rodilje i dojilje su osjetljiva grupa pacijenata iako se na njih ne gleda uvijek tako, jer na odjelu leže nekoliko dana i u pravilu nisu zaprimljene zbog bolesti.

Međutim zbog svog stanja zaslužuju tretman koji će im osigurati kvalitetnu prehranu. Ipak, ne dobijaju ono što trebaju, a “Index.hr” je zamolio žene u hrvatskim bolnicama da im pošalju hranu koje su dobile tokom svog boravka tamo.

Nakon toga je magistrirana nutricionistica Diana Gluhak Spajić ocijenila šta jedu žene u bolnici.

Obroj u jednoj bolnici - Avaz

Obroj u jednoj bolnici. KBC Split / Index.hr

– Na fotografiji vidimo hrenovku, uz, usudim se reći, instant pire krumpir, umak koji izgleda kao rajčica, uz dvije velike šnite bijelog kruha. Nažalost, nudi se procesirani mesni proizvod koji je proglašen kancerogenim od Svjetske zdravstvene organizacije i svrstan je u grupu 1.

Inače, grupa 1 je kancerogena za ljude, što je potvrđeno brojnim epidemiološkim studijama u kojima se konzumacija procesiranih mesnih proizvoda pokazala kao rizični faktor za pojavu raka debelog crijeva, ali i raka želuca.

Opasno za zdravlje

Opasnost za zdravlje javlja se zbog korištenja konzervansa nitrata i nitrita prilikom proizvodnih procesa, koji stvaraju kancerogene i toksične spojeve N-nitrozamine. Ne vidimo postoji li neka zelena salata, ali ovo svakako nije nutritivno poželjan obrok. Ocjena 1/5 – rekla je Gluhak Spajić.

Obrok dva - Avaz

Drugi obrok. KBC Split / Index.hr

– Na slici vidimo šunku koja sigurno ne odgovara parametru nutritivne kvalitete od barem 15 ili 16 g proteina na 100 g namirnice, a u pravilu takve šunke sadrže pojačivače okusa te nitrite i nitrate. 

Vidimo velike tri šnite bijelog kruha, maslac i voćni nektar ili bezalkoholno piće. Ne mogu raspoznati je li navedeno kava ili kavovina na slici, ali kava za dojilje nije najbolji izbor. U svakom slučaju, ništa od navedenog ne bih preporučila trudnici, osim maslaca. Ocjena 1.5/5 – kazala je. 

Kazala je da to ne može biti uravnotežen i raznovrstan obrok za trudnicu. 

Obrok u drugoj bolnici - Avaz

Obrok u drugoj bolnici. KBC Split / Index.hr

– Na slici se vide isključivo jednostavni i brzi ugljikohidrati: čoko namaz od bijele i mliječne čokolade, dvije šnite bijelog kruha i banana. 

Ovakvom obroku uopće ne smije biti mjesto u bolnici jer ne mogu zamisliti kategoriju pacijenta kojemu bi ova kombinacija bila prihvatljiva. Da ne napominjemo cijenu obroka koja je povećana ovakvim kupovnim namazom. Ocjena 1/5 – kazala je nutricionistica.

Na ovoj slici nema ni zdjelice - Avaz

Na ovoj slici nema ni zdjelice. Index.hr

– Ovo me vidno šokiralo jer ovdje vidimo da prvenstveno nedostaje zdjelica u kojoj bi rodilja trebala jesti! Radi se o nedostatku zdravstvene ispravnosti ovakvog obroka koji se ni slučajno ne bi trebao konzumirati i mora se tražiti zamjenski obrok. 

Da je obrok i sa zdjelicom, kombinacija je vrlo čudna: čaj, kruh, kukuruzne pahuljice i sir za mazanje. Evo, nemam riječi. Nevjerojatno. Po meni, ovdje bi posla trebao imati i nadležan ured na kontrolu HACCP-a i inspekciju. Sramotno. Ocjena 0/5 – rekla je ona.

Obrok u jednoj hrvatskoj bolnici - Avaz

Obrok u jednoj hrvatskoj bolnici. Index.hr

– Pretpostavljam da ovo nije cijeli obrok jer nedostaje tekućina. Vidimo sirni namaz, što je u redu jer je kvalitetniji proizvod od, primjerice, mliječnog namaza koji nema toliki udio proteina, šunku koja liči na pureću te, nažalost, opet bijeli kruh. 

Smatram da bi ovdje trebalo ponuditi drugačiju kombinaciju kako bi se ponudio raznovrstan sendvič koji bi sadržavao i povrće. Može bolje. Ocjena 2.5/5 – ocijenila je nutricionistica za Index.hr.

Šta jednu trudnice u Hrvatskoj - Avaz

Šta jednu trudnice u Hrvatskoj. Index.hr

– Na slici vidimo čokoladno mlijeko, jogurt te tjesteninu s, pretpostavljam, svježim sirom. Tjestenina i svježi sir su dobra kombinacija, iako ne bih koristila penne i svakako bih u kombinaciju dodala prikladno povrće i začine. 

Čokoladno mlijeko nema što raditi u bolnici, a pogotovo ne kod rodilje – sadrži dodane šećere, nema nikakvu nutritivnu vrijednost koju rodilja i beba sada trebaju te u ovoj kombinaciji svakako doprinosi probavnim tegobama. Ocjena 3/5 – kazala je ona.

Očajan obrok u jednoj bolnici - Avaz

Očajan obrok u jednoj bolnici. Index.hr

– Ovakve obroke nemaju više ni stari “bauštelci”. Hrga parizera i dvije šnite bijelog kruha. Očaj, nikakva uravnoteženost, briga za pacijenta – nutritivno jedna velika nula. 

Opet vidimo da se, nažalost, nudi procesirani mesni proizvod koji je proglašen kancerogenim od Svjetske zdravstvene organizacije i svrstan u skupinu 1. Ocjena 1/5 – navela je nutricionistica.

Siromašan obrok - Avaz

Siromašan obrok. Index.hr

– Vrlo siromašan obrok, iskreno ne znam je li ovo trebalo biti doručak ili međuobrok. 

Navedeni Margo namaz mogao bi se zamijeniti maslacem (ako rodilja smije konzumirati mliječne proizvode), kruh s cjelovitim verzijama, uz napomenu da ovo malo pakiranje nije dostatno za dvije šnite kruha. Svakako nedostaje napitak, voće… Ocjena 1/5 – rekla je Gluhak Spajić.

Jetrena kašica - Avaz

Jetrena kašica. Index.hr

– Ovo mi je bilo teško kvantificirati pa sam tražila pojašnjenje. Radi se, naime, o jetrenoj kašici, snu svake rodilje nakon poroda. 

S obzirom na to da se u bolnicama rodiljama ne dopušta konzumirati ništa tijekom poroda osim vode (ponekad), ako je ovo prvi obrok nakon poroda, to je protivno pravilima struke. Pretpostavljam da se radi o osobi koja je anemična, međutim nema razloga da se nude jetrene kašice u rodilištu. Ocjena 1/5 – poručila je nutricionistica.

Alarmantne slike

Gluhak Spajić je za Index.hr objasnila kako zapravo treba izgledati prehrana rodilja, trudnica i dojilja.

– Slike koje smo vidjeli su alarmantne i uopće ne odgovaraju smjernicama koje gotovo svaka bolnica ima za prehranu trudnica, rodilja i dojilja. Jedno se piše i promovira, a drugo se nudi u praksi.

 Ovdje vidimo rezultat odjela prehrane i dijetetike u bolnicama, koje do sada niko ne kontrolira i gdje ne postoji međunarodni normirani sustav koji osigurava da se pacijentima, zbog kojih su tamo i kojima se nakon dugih lista čekanja nudi bijeli kruh i parizer – govori Diana Gluhak Spajić.

Tvrdi da nutricionisti često produciraju znanstvene radove i prehrambene preporuke o tome kako se pravilno hraniti i koje namirnice izabrati uz kvalitetne načine pripreme hrane.

– Gdje onda izostaje provedba i zašto, uz divne preporuke na papiru, nemamo primjenu u praksi – na tanjuru? Zato što nema vanjske kontrole i sustava koji to prati. U preporukama ne postoje čokoladno mlijeko, bijeli kruh, paštete i parizeri – pojasnila je.

Prehrambene navike žene tokom trudnoće i perioda laktacije izravno utječu ne samo na njezino zdravlje nego i na zdravlje njenog djeteta. 

Stoga je izrazito važno da se tijekom ovih perioda u organizam unosi dovoljna količina neophodnih hranjivih tvari. Prehrana bi se trebala sastojati od lako probavljivih namirnica, bez upotrebe oštrih i nadražujućih začina te hrane koja stvara plinove i osjećaj nadutosti.

Preporuke nutricionistice

Preporuka je uvesti međuobroke veće nutritivne gustoće: mliječne i mliječno-žitne obroke, voće, voćne salate i sl. Kod rodilja/dojilja preporučuje se smanjeni unos vlakana zbog plinova i osjećaja napuhanosti. Savjetuje se provođenje pravilne prehrane, ako je moguće, prema principima mediteranske dijete s naglaskom na veličinu porcije i kvalitetu hrane, uz redovitu tjelesnu aktivnost.

– U dostupnim preporukama hrvatskih bolnica sve je lijepo objašnjeno: koliko proteina, ugljikohidrata i masti, koliko fosfora, magnezija, folne kiseline, vitamina D ili joda. 

Daju se preporuke za unos razne hrane koja se inače ni u najljepšim snovima ne nalazi na bolničkim jelovnicima, poput avokada, šparoga, lanenog ulja, trešanja, nara, crnog ribizla i orašastih plodova.

Naglašava se da voće treba biti servirano barem tri puta na dan, žitarice trebaju biti iz cjelovitih izvora, za meso se preporučuju losos, crveno meso, piletina i slično-

Nigdje ne nalazimo preporuke za, primjerice, čokoladno mlijeko, bijeli kruh, paštetu, parizer, razne kaše od iznutrica, poluprerađene proizvode poput industrijskog pire krumpira, gotovih umaka, kruh koji se nudi s raznim namazima za gotovo svaki doručak, kruh uz škrobno povrće, zaslađeni instant čajevi, čoko namazi i slično. 

Bolnice će se pravdati da su navedene smjernice za ljude kako da se hrane kod kuće. Međutim, ne bi li upravo bolnica trebala biti primjer kako prehrana treba izgledati? Ne bi li upravo bolnica trebala uložiti u prehranu kroz preventivne i kurativne mjere te tako smanjiti ležanje pacijenata u bolnicama, što je i dokazano – rekla je Gluha Spajić za Index.hr.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE