Tržište krijumčarenja migranata na balkanskoj ruti vrijedno 50 miliona eura

Tržište krijumčarenja migranata na balkanskoj ruti vrijedno 50 miliona eura

Tržište krijumčarenja migranata na Zapadnom Balkanu vrijedno je najmanje 50 miliona eura na godišnjem nivou, tvrdi u izvještaju Globalna inicijativa protiv transnacionalnog organiziranog kriminala, navodeći Srbiju kao važno odredište za migrante jer graniči s četiri zemlje Evropske unije.

Sume u lancu krijumčarenja su znatno niže nego li tokom krize 2015., ali pokazatelji svjedoče da i dalje postoji veliko tržište za krijumčarenje migranata u regiji, bez obzira na pokušaje da se zatvori tzv. balkanska ruta, navodi Globalna inicijativa, međunarodna mreža angažirana u borbi protiv stjecanja nezakonite ekonomske dobiti i kriminala.

Ta nevladina organizacija analizirala je kretanje ljudi, droge i novca u izvješću “Aktualne cijene: Analiza tokova ljudi, droge i novca na zapadnom Balkanu”, objavili su beogradski mediji pozivajući se na Glas Amerike.

“Korištenjem mapa i analiza identificiraju se ključne ulazne i izlazne točke za krijumčarenje migranata kroz šest zemalja Zapadnog Balkana, te lokacije koje djeluju kao čvorišta za trgovinu drogom. Čini se da pandemija covida-19 nije značajno poremetila nedozvoljeni tok”, istaknuto je u saopćenju Globalne inicijative.

Srbija je u izvještaju označena kao važno odredište za azilante i migrante, jer graniči s četiri zemlje EU – Hrvatskom, Mađarskom, Rumunjskom i Bugarskom.

U izvještaju stoji da je, prema podacima Visokog povjerenstva UN-a za izbjeglice (UNHCR) tijekom 2019. u Srbiju ušlo 30.216 migranata, gotovo dvostruko više nego 2018. Također se navode podaci srbijanskog ministarstva unutarnjih poslova po kojima je u 2020. više od 8.500 migranata zaustavljeno pri pokušaju ilegalnog prelaska srbijanske granice.

Registrirano je i da većina tražitelja azila i migranata, koji pokušavaju ući u Srbiju, dolaze s područja Sjeverne Makedonije, prelazeći granicu u blizini gradova Preševo i Trgovište, na jugu Srbije, gdje se obitelji obično upućuju u prihvatne centre u Vranju, Preševu i Bujanovcu, dok samci često nastavljaju putovanje k Beogradu.

Drugi pravci ulaska migranata u Srbiju su s Kosova i iz Crne Gore, dok iz Srbije u Bugarsku prelaze u blizini gradova Bosilegrad, Surdulica, Dimitrovgrad i Zaječar.

Po ulasku u Srbiju migranti se krijumčare u tri smjera, na sjever prema granici s Mađarskom, zapadno prema BiH te preko Save ili Drine u Republiku Srpsku, dok je na sjeverozapadnoj ruti cilj Hrvatska, poglaviti preko gradova Šid ili Sombor.

Mađarska je nekada bila preferirana destinacija, no pooštravanje granične sigurnosti od 2016. otežava ulazak u zemlju pa pojedini migranti pokušavaju prijeći Dunav kako bi stigli do Mađarske, ili idu na istok ka Rumunjskoj, pokušavajući iz nje prijeći u Mađarsku, ukazano je u dokumentu.

Izvješće navodi da je srbijanska policija otkrila nekoliko tunela, dubokih od tri do sedam metara i dugačkih do 30 metara, ispod žičane ograde duž srpsko-mađarske granice u blizina gradova Segedin, Ašothalom i Kelebija.

Tuneli se smatraju relativno rizičnim zbog mogućnosti uhićenja ili opasnosti od njihovog urušavanja, a cijene krijumčarenja se kreću od 500 do 5.000 eura, prenosi Hina.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE