Tuchel ispisao historiju Lige prvaka i uspio ono što nijedan trener nije za 65 godina

Njemački stručnjak Thomas Tuchel jedini je trener u historiji Lige prvaka koji je s dva različita kluba uspio nastupati u dva uzastopna finala.

Njegov Chelsea sinoć je pokazao ogroman kvalitet i odigrao je fantastičnu utakmicu protiv Real Madrida, a nakon 1:1 u prvom susretu Plavci su ostvarili sasvim zasluženu pobjedu na Stamford Bridgeu rezultatom 2:0 i tako se plasirali u finale Lige prvaka gdje će igrati protiv Manchester Cityja.

Kako je Tuchel prošle godine igrao finale Lige prvaka sa PSG-om protiv Bayerna, on je ovim podvigom ušao u historiju najelitnijeg nogometnog takmičenja u Evropi kao prvi trener koji je dvije sezone u nizu izborio finale trenirajući dva različita kluba (računa se od sezone 1955/56. i imena Kup prvaka).

Tada je njegov PSG izgubio rezultatom 1:0, a priliku da ipak dođe do trofeja ovog takmičenja Tuchel će imati 29. maja na Olimpijskom stadionu Atatutk u Istanbulu gdje će se sastati s Pepom Guardiolom i Manchester Cityjem.

Nakon utakmice Tuchel je rekao da je njegov tim u potpunosti zaslužio pobjedu, iako su u prvom poluvremenu bili malo nervozni.

“Zaslužili smo pobjedu, bilo je teško igrati u prvom poluvremenu jer je Real imao posjed lopte i tjerali su nas da patimo, ali ipak smo bili opasni u kontrama i nismo gubili linije kretanja. U nastavku smo još bolje zaigrali odbranu, a u napadu smo bili fantastični. Trebali smo zabiti nekoliko golova i ranije osigurati finale, no nije vrijeme za kritiku. Čestitam svojim igračima”, rekao je Tuchel.

Podsjećamo, strijelci za Chelsea u sinoćnjoj pobjedi bili su Timo Werner u 28. i Mason Mount u 85. minuti.