U BiH broj slučajeva trovanja hranom gotovo se udvostručio

U BiH broj slučajeva trovanja hranom gotovo se udvostručio

Iako se o trovanju hranom često ne govori, brojke iz Godišnjeg izvješća o zaraznim bolestima u Federaciji Bosne i Hercegovine ukazuju na ozbiljan problem.

U Zdravstveno-statističkom godišnjaku FBiH za 2022. navodi se da su u 2022. zabilježena 243 slučaja zaraznog trovanja hranom. Prethodne godine bilo ih je 199, a u 2020. 140.

U protekle dvije godine, Banja Luka suočila se s nizom slučajeva trovanja hranom, pri čemu su tri slučaja trovanja i 33 slučaja obolijevanja od salmoneloze zabilježena. Najčešći uzroci zaraze bili su zaraženo meso, sladoled, kolači s kremom i majoneza.

Prema informacijama iz Doma zdravlja Banja Luka, u 2022. godini prijavljena su tri slučaja trovanja hranom i 33 slučaja salmoneloze, što se ponovilo i u 2023. godini. Iako nema novih prijava od početka 2024. godine, važno je naglasiti potrebu za povećanom sviješću o higijenskim standardima u pripremi i konzumaciji hrane.

Prvi simptomi trovanja hranom uključuju povraćanje, proljev i povišenu tjelesnu temperaturu, s trajanjem nekoliko dana. Iz Doma zdravlja ističu da se liječenje provodi inicijalnom terapijom, uključujući nadoknadu tekućine infuzijskim rastvorima i simptomatsku terapiju. Teže slučajeve upućuju se na bolničko liječenje.

Trovanje hranom u Banjoj Luci odnosi se na različite uzročnike, od zagađene hrane do bakterija i njihovih otrova. U izvještaju se posebno naglašava prisutnost salmonele, bakterije koja uzrokuje salmonelozu. Zaraženo meso identificirano je kao najčešći izvor zaraze.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE