U BiH danas do 35 stepeni: Kako se zaštititi od toplotnog udara?

U BiH danas do 35 stepeni: Kako se zaštititi od toplotnog udara?

Danas u našoj zemlji je sunčano i veoma toplo vrijeme, a temperature će ići do 35 stepeni. Kako na zdravlje utiče nagli skok temperatura? Kome ovakve vremenske prilike ne pogoduju? Šta su najčešće intervencije ljekara u ovom periodu i kako prevenirati oboljenja i tegobe čiji uzroci mogu biti povezani sa klimom i pretjeranom izloženosti suncu? Odgovore u Novom danu dala nam je doktorica Šejla Brković-Jusufbegović.

Sunčanice i toplotni udari

“S naglim skokom temperature dolazi do pojave sunčanice i toplotnih udara. Za sada imamo povećan broj pacijenata u smislu kolapsnih stanja. Ljudi su izašli vani i kreću se pa imamo i alergijske reakcije od sunca i insekata. Najviše su pogođene starije osobe kojima ovo vrijeme ne godi nikako. Povišene temperature dovode do pogoršanja njihovog hroničnog stanja koje je već pogoršano. Apelujemo na građevinske radnike i pekare da se paze jer može doći do toplotnog udara”, kazala je Brković-Jusufbegović za N1.

Simptomi toplotnog udara

Dr. Brković-Jusufbegović kazala je kako do toplotnog udara dolazi kada se tijelo naglo zagrije i ne može znojenjem regulisati tjelesnu temperaturu.

“Dolazi do pojave vrtoglavice, grčeva i gubitka svijesti”, kazala je.

Ističe i kako je izlaganje UV zrakama štetno jer mogu izazvati iverzibilne promjene na koži.

“Zadnju deceniju imamo povećan broj oboljelih od melanoma. Prošli mjesec smo imali povećan broj djece sa fotosenzitivnim reakcijama, nije bilo sunčevih zrak ali je UV indeks bio visok. Apelujemo na građane da se zaštite od UV indeksa zaštitnim kremama 50+ faktor, nošenjem lagane prozračne odjeće”, istakla je.

Šta jesti i piti?

Doktorica savjetuje da treba smanjiti unos pržene i masne hrane, a da treba povećati unos svježih namirnica koje trebamo oprati.

“Preporučuje  se unos vode u količini od 25 do 40 ml po kilogramu mase. Dojilje, trudnice, starije osobe i djeca trebaju unositi adekvatnu količinu vode. Ne preporučuju se energetska pića i pića sa rafiniranim šećerom i sl. Treba se unositi izotomične količine tekućine koje rade nadmojestak minerala”, rekla je dr. Brković-Jusufbegović za N1.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE