U BiH je na dijalizi 2.800 pacijenata

U BiH je na dijalizi 2.800 pacijenata

Kampanja Donorske mreže u BiH i Udruženje dijaliziranih i transplantiranih bolesnika FBiH nikada ne prestaje.

Darivanje organa i transplantacija su najbolji načini liječenja kod zatajenja unutarnjih organa, a sve s ciljem razbijanje predrasuda i tabua, podizanje svijesti o donaciji i transplantaciji. Očekuje se da i kod nas prevlada svijest kod porodica za darivanje organa nakon što se dogodi smrt bliske osobe.

Odoše milioni

– Ni jedna grana medicine ne ovisi o građanima, običnim ljudima, kao što je to transplantacijska medicina. Bez donacije nema transplantacije. I nikada ne smijemo zaboraviti da smo svi prije svega potencijalni primatelji pa tek onda potencijalni darivatelji organa za transplantaciju – navode iz Donorske mreže i Udruženja dijaliziranih i transplantiranih bolesnika FBiH.

Na žalost, komplikovan sistem u kojem živimo, razjedinjenost institucija i podjela po entitetima, osjete snažno i brutalno oni koji čekaju transplantaciju.

Ne postoji jedna institucija za transplanataciju na državnom nivou, jedno ministarstvo zdravlja, pravila i zakoni su različiti, a bolest i potrebe isti.

– U ovom momentu u cijeloj BiH na dijalizi je 2.800 pacijenata, 700 njih su kandidati za kadaverične transplantacije. Od rata do danas 260 pacijenata dobilo je novi bubreg. Imamo dobar kadar, ali ipak i dalje milioni idu vani, u Francusku, Tursku, Hrvatsku. Sve je više živih nerodbinskih transplantacija – upozoravaju iz Donorske mreže BiH.

Nema sistema

Svjesni su da su kadaverične operacije i u Evropi sve rjeđe, te su napravili program, koji je od 2009. do 2015. godine povećao broj živih rodbinskih ili nerodbinskih transplantacija za 30 posto.

– Kod nas nema sistema, nema zakona, a i ovaj što mi imamo na primjer u FBiH, ostaje mrtvo slovo na papiru. U RS nema liste čekanja za kadaverične transplantacije. Tamo se rade samo žive rodbinske – ističu u Donorskoj mreži BiH.

U BiH djeluje i Centar za transplantaciju. Rade se transplantacije bubrega, jetre i rožnice. No, kad je riječ o kadaveričnim transplantacijama mogu se nabrojati na prste jedne ruke.

A iz Donorske mreže BiH ističu da bi trebalo uvijek imati na umu da je „20 puta veća šansa da će nekome zatrebati nego da će ta osoba darovati neki od organa koji se mogu transplantirati“.

Avaz

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE

rentacarZenica