U BiH od septembra počinje proizvodnja izolacije od ovčije vune

Bosanskohercegovačka firma Wool Line Sarajevo od septembra će započeti proizvodnju izolacije od ovčije vune u novom proizvodnom pogonu u Hadžićima – rekao je u razgovoru za Fenu direktor firme Wool Line Sarajevo Bahrudin Bojčić.

To će, kaže, doprinijeti rješavanju ekoloških i financijskih problema iskorištavanja vune kao vrijednog i rentabilnog resursa.

 

“Izolacijski materijal od ovčije vune je budućnost u graditeljstvu, što se pokazalo već u Švicarskoj i Austriji. Ovčija vuna pogodna je za toplinsku izolaciju tavana, potkrovlja, zidova i podova”, kazao je Bojčić.

Vuna u BiH je šarolikog kvaliteta i nema finoću vlakna za džempere ili slične proizvode. Zato je, smatra, idealna za izolaciju jer za to ne treba imati mekoću, već je bitno da je vuna 100 posto ispravno tretirana i obrađena.

“U narednoj sezoni šišanja, imat ćemo potrebu za cjelokupnim izvorom sirovina ovčije vune na teritoriji BiH, a to se kreće od oko 1.500 do 2.000 tona neoprane vune. Plan je da od aprila do augusta 2017. godine, otkupimo cjelokupne količine sirovina s područja BiH”, naglašava Bojčić.

Linija za proizvodnju izolacije od ovčije vune dužine je 25 metara, te je dovoljno da na njoj rade dva čovjeka. Ipak, da bi se smanjile eventualne greške i postigao veći kvalitet proizvoda u novom pogonu firme Woll Line bit će zaposleno šest ljudi.

S proizvodnjom izolacije od ovčije vune iz BiH će se izvoziti prirodni izolacioni materijali, koji su ističe bolji od stiropora i staklene vune.

“U prosjeku ima oko 20 posto bolje karakteristike od drugih izolacionih materijala, a za oko 30 posto obezbjeđuje bolju zvučnu izolaciju. Životni vijek izolacije od ovčije vune je 50 godina, te kvadrat neće biti ispod 15 KM. Investicija u toplinsku izolaciju poskupljuje početno ulaganje prilikom gradnje, ali će se ta investicija isplatiti jer će se vratiti u obliku uštede na grijanju”, dodaje Bojčić.

Izolacijska svojstva ovčije vune su ista kao i kod mineralne vune, pa pri gradnji kuće, koja je projektovana za mineralnu vunu, može se ugraditi umjesto mineralne bez ikakve potrebe da se stvara neki kompromis u smislu toplinskih svojstava.

“Vuna sama po sebi teško gori pa je treba polijevati benzinom da bi izgorila. Prirodna vatroodbojnost je čini izuzetno pogodnom za toplinsku izolaciju – naglasio je Bojčić.

Do sada proizvode od vune, kao što su jastuci, jorgani, madraci, nadmadraci najviše izvozi u zemlje Skandinavije, Holandiju i Švicarsku.

To, priznaje, nisu “megalomanski izvozi” imajući u vidu da je najvažnije da su klijenti zadovoljni i da žele ponovo naručiti proizvode.

” O tome najbolje govori rast poslovanja Wool Linea iz godine u godinu”, poručio je direktor firme Wool Line Sarajevo Bahrudin Bojčić.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE