U Bosni i Hercegovini uz stabilan ekonomski rast, skroman broj novih radnih mjesta

U Bosni i Hercegovini uz stabilan ekonomski rast, skroman broj novih radnih mjesta

U zemljama zapadnog Balkana dolazi do povećanja broja radnih mjesta, jer se rast nastavlja širom regiona. Očekuje se da će regionalni rast u 2017. dostići 2,6 posto, što je rezultat otvaranja 230.000 novih radnih mjesta do juna 2017. – dakle povećanje od 3,8 posto u odnosu na prethodnu godinu.

Uprkos visokoj nezaposlenosti u šest zemalja u regionu, stope zaposlenosti vratile su se na nivo od prije 2008. u Albaniji, na Kosovu, u bivšoj Jugoslovenskoj Republici Makedoniji, Crnoj Gori i Srbiji. Više od polovine novih radnih mjesta u regionu otvoreno je u privatnom sektoru.

Prema posljednjem Redovnom ekonomskom izvještaju Svjetske banke za zapadni Balkan koji je objavljen danas u Prištini, na Kosovu, očekuje se da će svih šest zemalja zapadnog Balkana zabilježiti rast u 2017., dok se prognozira ubrzan regionalni rast od 3,3 posto u 2018. i 3,6 posto u 2019. Investicije su pokrenule snažan rast u Albaniji, na Kosovu i Crnoj Gori, dok je potrošnja dovela do stabilnog rasta u Bosni i Hercegovini. Ranija politička kriza pogoršala je rast u BJR Makedoniji, kao i izuzetno hladna zima u Srbiji.

– Tokom perioda 2017-2019., očekuje se da će bh. ekonomija rasti u prosjeku oko 3,2 procentna poena -, kaže Emanuel Salinas, šef ureda Svjetske banke za Bosnu i Hercegovinu.

 

– Posvećenost i napredak u implementaciji strukturnih reformi koje će osigurati makro-fiskalnu stabilnost, razvoj privatnog sektora, i poboljšanje efikasnosti socijalne potrošnje predstavljaju ključ za budući rast i kreiranje novih radnih mjesta u Bosni i Hercegovini -.

Ekonomski rast, zajedno sa otvaranjem novih radnih mjesta, doprinosi padu stope siromaštva u regionu. Stopa od 23,6 procenata je projicirana stopa za 2017. i za puni procentni poen je niža nego prije godinu dana – što podrazumijeva da je oko 124.000 ljudi izbjeglo siromaštvo ove godine.

– Ohrabrujuće je primjetiti da se zapošljavanje, skoro deceniju nakon globalne finansijske krize, konačno oporavilo i vratilo na nivo od prije krize u većem dijelu regiona -, kaže Linda Van Gelder, direktorica Svjetske banke za zapadni Balkan.

 

– Sada je za zemlje zapadnog Balkana bitnije nego ikada da održe reformski zamah, da se stvaraju mogućnosti i poboljša životni standard za sve građane zapadnog Balkana -.

Dok su izgledi ekonomskog rasta i dalje pozitivni za zemlje zapadnog Balkana, rizici ostaju. Neizvjesnost u politici ili moguće promjene politike mogle bi uticati na investicije i rast.

Prema izvještaju, ovi rizici mogu se ublažiti fiskalnom održivošću, uz ubrzavanje strukturnih reformi kao što su jačanje javnih finansija i poboljšanje okruženja za investiranje i integraciju, kao i napredovanjem agende za pridruživanje Evropskoj uniji (EU), saopćeno je iz Svjetske banke.

Hayat

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE