U dobrinjskoj kladionici listić popuniš u FBiH, platiš u RS

U dobrinjskoj kladionici listić popuniš u FBiH, platiš u RS

Prve reakcije na priču Milorada Dodika o nadziranju entitetske linije krenule su se nizati tokom vikenda. No, nove, današnje, još su zanimljivije.

Za Milorada Dodika policija na entitetskoj liniji i podcrtavanje “granice” između dva entiteta proizilazi iz Dejtona. Bučne i oštre reakcije stigle su nakon Dodikove izjave. Ministar odbrane poručio je da bi ti policajci bili glineni golubovi, federalni ministar kaže da to znači rat.

“Ovo se mora ozbiljno shvatiti, jer da bi izbjegao krah svoje karijere ili bankrot ili njegovo procesuiranje koje će doći prije ili kasnije, najlakše je izazvati konflikt”, kaže vojni analitičar, Nedžad Ahatović.

Takve najave kod građana bude sjećanja na barikade s početka rata. Na Dobrinji i dalje njegovi tragovi. Stanari jedne zgrade u Republici Srpskoj parkiraju automobile na parkingu koji je u Federaciji BiH. Dešava se da građani plaćaju dio režija u jednom entitetu, a ostatak u drugom.

Granica o kojoj Milorad Dodik govori, odnosno entitetska linija presijeca ulice i imanja. Jedna takva kuća je u ulici Derviša Numića, a njen pomoćni objekat je u ulici Vojvode Putnika. Koliko je priča o nadziranju entitetske linije apsurdna govori podatak da se dio jedne kladionice na Dobrinji nalazi u Federaciji Bosne i Hercegovine, a dio u Republici Srpskoj. Tako recimo, kada popunjavate listić, nalazite se u FBiH, a dok ga uplaćujete vi ste u Republici Srpskoj.

Priča o granicama posebno je problematična, kažu analitičari, s obzirom na to da Distrikt Brčko ne pripada nijednom entitetu. U isto vrijeme Dodikove najave pojedini građani smatraju nesuvislim.

“Postavljanje bilo kakvih granica je stvaranje novih barijera između ljudi. Mi smo za suživot i imamo korektne komšijske odnose”, kaže jedan sagovornik.

Sociolog Vladimir Vasić je mišljenja da političari da bi prikrili neke druge teme, koriste ratnu retoriku kako bi skrenuli kurs javnosti s ekonomskih tema.

“Sa zaduženja, sa vraćanja kreditnih rata – vrati se tema: hajmo malo da ratujemo, malo da se dijelimo”, poručuje Vasić.

S druge strane, ima i onih koji reaguju jako oštro. Priča o granicima završila je čak u četvrtom stoljeću poslije Krista.

“Da shvati Evropa, ako Srbija pređe granicu između istočnog i zapadnog Rimskog carstva koje su u zahvatu rijeke Drine i njih će glava zaboljeti”, kaže Sulejman Vranj, general Armije RBiH.

Na međunarodne aktere apeluje i SDA, dok bivši ministar sigurnosti, Selmo Cikotić, ključ mira vidi u probosanskim snagama.

“Suštinu stabilnosti garantuju patriotske snage BiH, nikakve međunarodne snage i akteri, iako razumijemo da nam je saradnja sa međunarodnom zajednicom od krucijalnog značaja”, tvrdi Cikotić.

Aktuelni ministar sigurnosti, s druge strane, podcrtava da su sukobi samo u glavi ministra unutrašnjih poslova Federacije Bih i da on ne može mobilisati SIPA-u i Oružane snage, jer tu rade i Srbi. Čampara je nakon toga pohvalio nastup Nešića jer je Nešić rekao da rata neće biti i da u BiH niko nema preimućstvo. Rat je tako ponovno glavno obilježje političke polemike.

N1

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE

rentacarZenica