U FBiH se plazma zaraženih može pretvoriti u lijek ali… – Zašto bismo mi ovdje na brdovitom Balkanu filozofirali?

Izolatorij u krugu Opće bolnice “Prim. dr. Abdulah Nakaš” trebao bi početi s radom krajem novembra, a da li će se to i desiti, najviše zavisi od toga da li će Zavod za javno zdravstvo Kantona Sarajevo uraditi ono što mu je kao zadatak dala kantonalna Vlada – da preda na korištenje i upravljanje prostor budućeg izolatorija Općoj bolnici.
To je odluka i federalne Vlade, no, kako nam tvrdi prim. dr. Ednan Drljević, Zavod odugovlači s tom predajom, čime i otežava rekonstrukciju pomenutog objekta.

Nema potpisa

– Evo, unutarnji zidovi su srušeni, no, da bi se taj materijal i iznio, potreban je potpis iz Zavoda, a na njega se čeka i po deset dana, kaže dr. Drljević, koji je 28. septembra bio na sastanku s predstavnicima Vlade KS-a kada je i dogovoreno da se, putem Programa za zapošljavanje, na šest mjeseci, u izolatorij primi medicinsko osoblje.
Riječ je o oko 50 radnika. Za desetak dana će sve u vezi s tim biti realizirano kako bi mogla početi i obuka.
– Ovo osoblje će imati punu plaću, napominje dr. Drljević, dodajući da je odobren prijem 12 doktora, ali se još ne zna da li će ih toliko biti na birou.

Osoblje izolatorija će imati punu plaću, odobren je prijem 12 doktora, ali se još ne zna da li ih toliko ima na birou


– Uposlenici iz Opće bolnice će priskočiti u pomoć, govori dr. Drljević.
No, tih 40 do 45 kreveta tek je prva faza izolatorija, a planirana je izgradnja još jednog sprata s ukupno stotinu kreveta.
– Naša je vizija da u konačnici preuzmemo sve pacijente od Covid-19 te da Bolnica za plućne bolesti na Podhrastovima ponovo profunkcioniše. Premijer je rekao da će podržati tu drugu fazu, jer bi to značilo rješavanje ovakve bolničke ustanove u KS-u za sva vremena. Predvidjeli smo, inače, da i kada ne bude bilo Covida, u tim prostorima budu oboljeli od opasnih zaraznih bolesti, od bakterijskih i virusnih upala pluća i slično. Tu bi bio tim infektologa i pulmologa, tako da bi se odmah znalo kako će se i ko će djelovati, ističe dr. Drljević, od kojeg smo saznali i to da se u Općoj bolnici već radi i na nabavci lijekova koji se sada u svijetu koriste protiv Covid-19, a kod nas još ne.


– Ne znam zašto je tako, ali mi smo našli način da ih nabavimo i sada tražimo finansijera, jer ovi lijekovi koštaju od 100.000 do 150.000 KM. U pitanju je, tvrdi se, vrlo efikasan japanski lijek, kao i lijekovi od plazme koju u raznim dijelovima svijeta sve češće sakupljaju od pacijenata koji su preboljeli Covid-19, kaže dr. Drljević.

Čemu filozofiranje?

– Federalno Ministarstvo zdravstva je o tome izdalo samo saopćenje i na tome su stali. Mi smo obavili razgovore i sa Zavodom za transfuzijsku medicinu FBiH, iz kojeg kažu da mogu pretvoriti tu plazmu oboljelih od Covid-19 u lijek, ali za to je potrebno odobrenje federalnog Ministarstva. U SAD-u se, samo na jednoj klinici, dalo više od 30.000 ovih lijekova, što je odobrila najstrožija agencija na svijetu, američka Agencija za hranu i lijekove. Zašto bismo mi ovdje na brdovitom Balkanu posebno filozofirali, a još manje znam zašto bi naše ministarstvo zdravstva, koje nije kapacitirano ni ljudstvom ni stručnjacima, sprečavalo da se izda odobrenje za izradu lijeka, poručuje dr. Ednan Drljević.
 

Oslobođenje

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE