U jednom dijelu BiH zabranjeno korišenje nargila

Od 24. marta do danas vlade 13 zemalja svijeta donijele su odluku o zatvaranju nargila barova i zabrani korištenja nargila u ugostiteljskim objektima, kao jednu od osnovnih mjera prevencije zaraze novim koronavirusom.

Među tim zemljama su Saudijska Arabija, Rusija, Katar, Sirija, Turska i druge, a kako se situacija poboljšavala i broj zaraženih padao došlo je do otvaranja pojedinih ugostiteljskih objekata, no odluke o zabrani nargila ostale su nepromijenjene.

Primjer dobre prakse u Bosni i Hercegovini je Brčko distrikt gdje je 17. augusta zabranjeno korištenje nargila. Zbog kršenja ove odredbe policija je u ugostiteljskim objektima privremeno oduzela 20 nargila provodeći mjere i naredbe Štaba za zaštitu i spašavanje Brčko distrikta BiH.

Na području Federacije Bosne i Hercegovine registrirano je 340 nargila barova, a iako je maloljetnicima zakonom zabranjena prodaja duhana i duhanskih prerađevina, nargila barove neometano posjećuju djeca i mladi, uprkos tvrdnji vlasnika objekata da taj proizvod služe samo odraslima.

Posljednje Globalno istraživanje pušenja kod školske djece i mladih pokazuje alarmantne podatke jer je 44 posto djece potvrdilo da su nekada probali nargilu, a više od 16 posto mladih u BiH uzrasta od 13 do 15 godina redovno koristi nargilu.

Ta masovna konzumacija nargile među mladima, treba biti alarmantan signal za što hitnije djelovanje nadležnih institucija u provođenju mjera prevencije pogotovo u vremenu pandemije, saopćeno je iz Udruženja PROI.

Kako je napomenuto, neadekvatnim održavanjem higijene aparata nargile, postoje šanse da se njegovom upotrebom između više korisnika prenose zarazne bolesti brojnih bakterijskih i virusnih uzročnika.

Dodatni rizik za prijenos koronavirusa predstavlja i okupljanje mladih u zadimljenom okruženju uz blizak fizički kontakt te sve to upućuje na opravdanost odluka o zabrani korištenja nargila, kao učinkovite mjere prevencije zaraze koronavirusom.

Udruženje PROI i 39 članica Partnerstva za BiH bez duhanskog dima uputilo je apel za uvođenje efikasne kontrole duhana kao mjere zaštite stanovništva od COVID-19.

Tim apelom se, između ostalog, traži potpuna zabrana služenja nargila koja bi uticala i na smanjenje društvenih okupljanja posebno kod mladih, što bi dalje dovelo do manjeg širenja virusa, ali i do smanjenja rizika od drugih oboljenja.

Apel je upućen 10. augusta Kriznom štabu Federalnog ministarstva zdravstva, kantonalnim vladama i Vladi Federacije, a odgovor od nadležnih institucija i njihovo izjašnjavanje se još uvijek očekuje.

Fena

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE