U kakvom ritmu kuca tvoje srce
Srčani ritam određuje se mjerenjem broja otkucaja srca u minuti, a odnosi se na broj kontrakcija srčanog mišića. On ovisi o dobi osobe, a mijenja se kroz dan ovisno o tjelesnoj aktivnosti.
Redovnim praćenjem broja otkucaja srca mogu se prepoznati određene bolesti kardiovaskularnog sistema zbog čijeg se prisustva srčani ritam može promijeniti.
Normalni otkucaji srca
U zdravih odraslih osoba normalni broj otkucaja srca iznosi između 60 i 80 u minuti prilikom mirovanja, odnosno 70 u prosjeku. Sportaši imaju niži broj otkucaja srca u mirovanju, pa tako njihov srčani ritam iznosi od 40 do 60 otkucaja u minuti. Kod žena u trudnoći normalan je i blago povišen rad srca.
Tokom umjerene fizičke aktivnosti broj otkucaja srca u zdravih odraslih osoba iznosi između 120 i 130, dok će aktivni sportaši zbog navikavanja srca na aktivnost imati nešto niži broj otkucaja, a osobe prekomjerne težine ili osobe koje se ne bave tjelesnom aktivnošću imat će znatno veći broj otkucaja u naporu.
Visoki otkucaji srca
Povišenim srčanim ritmom smatra se više od 85 otkucaja u minuti, a ako prelazi 100 otkucaja u mirovanju postoji razlog za zabrinutost.
Uzroci ubrzanog rada srca odnosno tahikardije mogu biti:
– stres,
– povećan tjelesni napor,
– povišena temperatura,
– infekcija,
– anemija,
-pojačan rad štitnjače,
– slabost ili virusna upala srca,
– suženje krvnih žila,
– pritisak želuca na srce ili
– infarkt miokarda odnosno srčani udar.
Osobe kojima je srčani ritam povećan mogu osjećati generalnu slabost, kratkoću daha, brzo umaranje, a može doći i do vrtoglavice i nesvjestice. Pretile osobe sklonije su ovom poremećaju, kao i trudnice.
Niski otkucaji srca
Niskim brojem otkucaja smatraju se vrijednosti ispod 60 otkucaja u minuti. Usporavanje rada srca normalno je u starijoj životnoj dobi, ali kod ljudi u reproduktivnoj dobi može biti riječ o zdravstvenom problemu.
Aktivni sportaši mogu razviti takozvani “sindrom sportskog srca” zbog čega imaju niži broj otkucaja, oko 40 do 45 u minuti. Ovaj sindrom nije praćen drugim simptomima i ne uzrokuje nikakve probleme za zdravlje.
Niske otkucaje srca može uzrokovati i hipotireoza, odnosno smanjen rad štitnjače, ali i primjena neodgovarajućih lijekova. Osobe koje uzimaju neadekvatnu terapiju za određene srčane probleme trebaju se obratiti liječniku ako redovitim mjerenjem primjete pad u brzini rada srca.
Otkucaji srca u minuti
U sljedećoj tablici možete vidjeti vrijednosti normalnog broja otkucaja srca ovisno o spolu, dobi i fizičkoj aktivnosti.
– djeca do 1 godine života: 100 – 160,
-djeca od 1 do 10 godina života: 60 – 140,
– djeca starija od 10 godina i odrasli: 60 – 100,
– aktivni sportaši: 40 – 60,
– žene: 60 – 70,
– trudnice: 58 – 90,
– žene pri tjelesnom naporu: 90 – 120.
Krvni pritisak i otkucaji srca
Krvni pritisak označava snagu odnosno pritisak kojom krv teče kroz krvne žile, a otkucaji srca odnose se na broj kontrakcija srčanog mišića. Riječ je stoga o dvije različite mjere i dva različita indikatora zdravlja.
Povećanje broja otkucaja srca neće nužno uzrokovati i rast krvnog pritiska, s obzirom na to da se u tjelesnoj aktivnosti srčane žile šire kako bi krv mogla lakše putovati kroz žile pa se kod zdravih osoba pritisak ne mora povećati van normalnih vrijednosti.
Također, ako osoba ima uravnotežen i zdrav krvni pritisak, ne znači da nužno ima i broj otkucaja srca u normalnim vrijednostima. Aritmija odnosno nepravilan broj otkucaja srca može se pojaviti i kod osoba normalnog krvnog pritiska.
Međutim, neliječena aritmija može posljedično dovesti do povišenog krvnog pritiska.
Veza između krvnog pritiska i broja otkucaja srca nije uvijek jasna i varira od osobe do osobe ovisno o njezinim tjelesnim predispozicijama i načinu života, Zato je najbolje u slučaju svake nepravilnosti posjetiti liječnika koji će pristupiti svakom slučaju individualno, uzevši sve faktore u obzir.
Puls se mjeri u mirovanju
Djeca općenito imaju brži ritam otkucaja od odraslih, a u starosti se on znatno usporava. Stresne situacije i tjelesni napor povećat će rad srca, dok će ga mirovanje usporiti. Zato se broj otkucaja srca uvijek mjeri u stanju mirovanja tijela.
Avaz
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE
POVEZANE OBJAVE