U Ministarstvu zdravstva FBiH za rad u komisijama dobijaju i po skoro 17.000 KM

U Ministarstvu zdravstva FBiH za rad u komisijama dobijaju i po skoro 17.000 KM

Šefica Odsjeka za normativno-pravne poslove Ministarstva zdravstva Federacije BiH lani je na osnovu rada u komisijama ostvarila ukupna primanja u neto iznosu od 16.980 KM, dok je za redovan rad ostvarila neto platu od 18.818 KM.

Savjetnica ministra za poslove farmaceutike je za rad u komisijama u 2020. godini dobila 14.730 KM, dok je za redovan rad ostvarila neto platu u iznosu od 28.972 KM.

Konstatirali su to revizori Ureda za reviziju institucija u FBiH u Izvještaju o finansijskoj reviziji Federalnog ministarstva zdravstva u 2020. godini. Naknade za rad u komisijama iskazane su u neto iznosu od 426.446 KM i u odnosu na prethodnu godinu manje su za 340.480 KM, što je rezultat manjeg broja održanih specijalističkih i stručnih ispita.

Pregled isplata po komisijama
Pregled isplata po komisijama

“Konstatujemo da znatna nepopunjenost sistematizovanih radnih mjesta i članstvo zaposlenih u velikom broju komisija mogu imati utjecaja na kvalitetno i efikasno obavljanje radnih poslova i zadataka”, navodi se u izvještaju.

Dodatni poslovi ili redovni radni zadaci

Na ovaj način po ko zna koji put ukazano je na enormne iznose budžetskog novca koji se u institucijama troši na ove namjene, pri čemu je najspornije to što se uglavnom obavljaju u toku radnog vremena i često spadaju u opis redovnih poslova.

“Iako je određeni broj komisija formiran na osnovu posebnih propisa, radi se o poslovima i zadacima koji su u nadležnosti ministarstva, u okviru redovnih radnih zadataka utvrđenih Pravilnikom o unutrašnjoj organizaciji (komisije za polaganje stručnih ispita, ocjenu ispunjenosti uslova prostora, opreme i kadra za obavljanje djelatnosti uvoza i prometovanja otrovima, proizvodnju kozmetike s posebnom namjenom, stavljanje lijekova na listu lijekova i skidanje s nje i sl.)”, konstatirali su revizori.

Ministarstvo zdravstva FBiH (Foto: D. Ć./Klix.ba)
Ministarstvo zdravstva FBiH (Foto: D. Ć./Klix.ba)

Kako su dodali, u komisijama su imenovani zaposlenici koji u većini slučajeva obavljaju rukovodeće poslove – savjetnici i pomoćnici ministra, sekretar ministarstva i šefovi odsjeka.

“Na osnovu uvida u dokumentaciju konstatovali smo da je za rad zaposlenika u komisijama isplaćen ukupan neto iznos od 118.160 KM, a za rad u komisijama (po više osnova) zaposlenici su pojedinačno ostvarili ukupna primanja na godišnjem nivou od 100 KM do 16.980 KM. Iako je iznos isplaćenih naknada zaposlenicima za rad u komisijama koje formira ministarstvo smanjen u odnosu na prethodnu godinu za 55.035 KM, ističemo da je to prvenstveno rezultat manjeg broja održanih specijalističkih i stručnih ispita za zdravstvene radnike, a ne suštinske promjene u politici prema naknadama za rad u komisijama”, zaključili su revizori.

Porez nije obračun po zakonu

Također, utvrdili su da naknade članovima komisija koji su zaposlenici ministarstva nisu imale karakter nesamostalne djelatnosti, kako bi trebalo po Zakonu o porezu na dohodak i njegovom pravilniku.

“Za isplaćene naknade zaposlenicima nije izvršen obračun i isplata poreza i doprinosa u skladu s navedenim propisima, kojima je definisano da se naknade zaposlenima po osnovu angažmana po bilo kojem osnovu, bilo da se izvršavaju u radno vrijeme ili izvan radnog vremena, smatraju oporezivim prihodom po osnovu nesamostalne djelatnosti i kao takve se oporezuju”, zaključili su, između ostalog federalni revizori.

Treba istaći da se radi o izvještaju za pandemijsku godinu, kada se ovo ministarstvo suočavalo s brojnim kritikama na način na koji (ni)je odgovorilo na novonastalu situaciju.

Revizori su preporučili da poreze i doprinose na naknade za rad zaposlenika u komisijama treba obračunavati kao oporezivi prihod od nesamostalne djelatnosti, u skladu s važećim propisima.

Preporuka je i internim aktom ograničiti broj komisija u kojima mogu učestvovati zaposlenici ministarstva i maksimalan iznos naknade koji mogu ostvariti na godišnjem nivou, u cilju ujednačavanja cijene rada u komisijama u odnosu na redovan rad i stvaranja prostora za efikasnije obavljanje svih redovnih poslova i zadataka.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE