U policijskoj patroli: Udar po džepu otjerao trkače u mišiju rupu (VIDEO)

Ekipa portala Avaz.ba provela je nekoliko sati s takozvanim presretačem, vozilom Golf, crne boje, u kojem policijska ekipa danonoćno kruži na potezu od Vijećnice do Ilidže kako bi lovila trkače, ali i druge učesnike u saobraćaju koji se ne pridržavaju propisa. Cilj je bio ustanoviti koliko vozači nakon uvođenja novog Zakona o osnovama sigurnosti saobraćaja na putevima u BiH poštuju saobraćajne propise.

Raniji prekršaji

Na Golfu nema nijedno obilježje po kojem bi drugi vozači mogli znati da je to policijsko vozilo. Tek kada počinite prekršaj pripadnici MUP-a KS pale sirene i oznaku “POLICIJA”.

Iako proteklih godina zbog brze vožnje, vožnje u pijanom stanju, te zbog nepoštivanja drugih propisa dogodilo se niz saobraćajnih nesreća u glavnom gradu BiH koje su za posljedicu imale smrt pješaka ili drugih učesnika u saobraćaju. Nakon stupanja na snagu novog Zakona o osnovama sigurnosti saobraćaja na putevima u BiH vidljivo je da građani više poštuju saobraćajne propise.

Naime, na potezu od Marijin Dvora do Ilidže i nazad, a dok je ekipa portala Avaz.ba bila u patroli s pripadnicima MUP-a KS, nijedan učesnik u saobraćaju nije napravio prekršaj iako je bilo mnogo vozila. Svi vozači su imali pojas za vezivanje, vozili su dozvoljenom brzinom, te davali žmigavac za skretanje.

Iako smo pokušavali vidjeti bar jednu osobu da priča na mobilni telefon dok vozi, ni to nismo uspjeli.

Pozitivno iznenađeni

– Da niste bili s nama, ne biste nam vjerovali. I mi smo pozitivno iznenađeni koliko sada građani poštuju i ograničenja brzine i druge propise. Kolege s radarima sada stoje i po dva sata, a ne zabilježe nijedno prekoračenje brzine, a što je prije bilo nezamislivo. Kako je na snagu stupio novi Zakon, evidentno je smanjen broj svih saobraćajnih prekršaja. Građani se vežu, ne pričaju na mobitel, daju žmigavac, voze dozvoljenom brzinom. Iako ima i onih koji počine neki manji saobraćajni prekršaj, u odnosu na ranije, kada se autima divljalo po ovom gradu, situacija je znatno drugačija – kazali su nam pripadnici MUP-a KS s kojima smo bili u patroli.

Prema njihovim riječima, kazne za nevezanje pojasa sada iznose od 100 do 300 KM, kazne za prekoračenje brzine veće od 30 kilometara na sat, umjesto dosadašnjih 200 KM sada iznose i do 1.000 KM, dok će osobe koje odbiju alkotestiranje, a imaju više od 1,5 promila alkohola, platiti kaznu od 400 do 1.000 KM.

Kazne od 400 do 1.000 KM su propisane i za vozače koji voze neregistrovane automobile, kao i za one koji voze djecu mlađu od 12 godina na prednjem sjedištu.

Očigledno, i u BiH, kao i u drugim zemljama, visoka sankcija je najbolji lijek za nesavjesne vozače.

Pogledajte video koji je napravila parola Avaz.ba:

Avaz.ba

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE