U posjeti jedinoj terapijskoj zajednici u ZDK: Metadon je tek zamjena za heroin!

U posjeti jedinoj terapijskoj zajednici u ZDK: Metadon je tek zamjena za heroin!
Posljednja karika u lancu liječenja ovisnika o drogama, a to je terapijska zajednica, ono je što nedostaje zeničkom zavodu, tvrdi Almir Mehanović

U Trnovcima kod Kaknja nalazi se jedina terapijska zajednica u Zeničko-dobojskom kantonu i vjerovatno jedina u državi koja radi po programu nazvanom “Čovjek”. Radi se o američkoj Daytop filozofiji koja je osmišljena 50-ih i 60-ih godina prošlog stoljeća. Trenutno u njoj nema niti jednog štićenika. Razlog je jednostavan, besplatna metadonska terapija za ovisnike u JU Zavod za borbu protiv ovisnosti ZDK-a koja, tvrdi Almir Mehanović iz Udruženja Put života – Put feniksa, koje upravlja terapijskom zajednicom u Kaknju, samo “maže oči” i trenutno pomaže ovisnicima.

Ponuda Zavodu

– Terapijska zajednica i Udruženje egzistiraju četiri godine. Trenutno stanje je takvo da nema korisnika. Ono na što sve vrijeme upozoravamo jeste ta metadonska terapija. Zbog toga je smanjen broj ovisnika na liječenju u svim terapijskim zajednicama naše zemlje za bar 70-80 posto u odnosu na raniji period, tvrdi Mehanović.

Dodaje da su razgovarali sa ljudima koji su vodili Zavod za borbu protiv ovisnosti u Zenici, trojicom bivših i aktuelnim direktorom, i nudili im da učestvuju u radu same terapijske zajednice.

– Oni imaju ljude na metadonskom održavanju, pa ih šalju na detoksikaciju i onda u terapijske zajednice. Međutim, taj posljednji dio uvijek izostane. Sad smo im otvorili vrata da mogu, ako hoće, da se uključe u taj proces, da ih prate od metadonske terapije, preko odjela za detoks, do rada u terapijskoj zajednici. Jedini naš uslov je da se ne remeti naš program. Ako treba, nećemo ni učestvovati, već im prepustiti da rade, a mi da kontrolišemo da li se poštuju pravila terapijske zajednice, ističe Mehanović.

Naglašava da je metadon samo slika koja se šalje javnosti da je smanjena stopa kriminala, te da ne viđa više ljude na ulici da “kriziraju”, što je postignuto s metadonom. Ali, druga strana medalje je, tvrdi, što se ovisnici na ovaj način legalno ubijaju. Jer, metadon je hemijsko sredstvo kao zamjena za heroin.

image
Komuna u Trnovcima kod Kaknja

– Neki dan je umrla 26-godišnja kćerka moje prijateljice iz Tuzle. Dovodila je na razgovor, onda je otišla na razgovor sa ljudima koji dijele metadon i zaposlila je kod sebe u udruženje. Prilikom moje posjete njima u Tuzli vidio sam da nije dobro i rekao joj. Četiri dana kasnije na internetu sam vidio smrtovnicu njene kćerke… O tim stvarima niko ne priča. Samo roditelji to shvate kad se dogodi. A slika koja se šalje javnosti je da je metadon u redu, da je to liječenje. Metadonska terapija ne može zauvijek trajati. Ovisnik je čovjek koji ima potrebe koje se stalno povećavaju. Što mu više daješ, on će više uzimati, pojašnjava Mehanović.

Za novog direktora Zavoda, prim. mr. sc. Amira Čustovića, inače neurologa i neuropsihijatra, predsjednik udruženja Put života – Put feniksa, kaže da mu djeluje kao čovjek sa kojim se može pričati.

– Vrata su mu otvorena. I njemu i Zavodu. Da učestvuju regularno u čitavom postupku. Da oni s njima rade. Do sada njegovim prethodnicima to nije bilo bitno. Jedan od direktora je nedavno osuđen na dvije i po godine zatvora zbog uzimanja para, drugom je bila mala plata pa je otišao raditi sa suprugom u inostranstvo, a treći je bio kratko tamo kao v.d. direktora koji, istina, meni i nije izgledao kao neko ko može drugome pomoći. Došao je sada novi direktor, koji ima priliku da to promijeni. Na kraju našeg razgovora sam mu postavio pitanje kada bi u pitanju bilo njegovo dijete, da li bi ga poslao na metadon ili u terapijsku zajednicu, priča Mehanović.

Dobna granica

Mehanović, koji ima iskustvo rada, osim u ovoj, i u drugim terapijskim zajednicama u Bosni i Hercegovini, rekao je da je smanjena dobna granica onih koji konzumiraju droge. Dolazili su ljudi 22-23 godine, pa nadalje. Sada su sintetičke i brze droge dovele do toga da je u protekle četiri godine u Trnovcima bilo pet osoba od 18 do 20 godina. Tim mlađim osobama sada je daleko teže pomoći negoli onima koje su ranije dolazile.

– Bio je 18-godišnji mladić kod nas desetak dana u terapijskoj zajednici. Samostalno je izašao i prijavio se ponovo na metadonsku terapiju. Doživio je ubrzo overdose i umro, upozorava Mehanović.

Kontaktirali smo i direktora Zavoda za bolesti ovisnosti ZDK-a, a priča o ovoj ustanovi biće objavljena u narednim danima.

Oslobođenje

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE