U Sarajevu se ukradu dva automobila dnevno: Na meti automafije najčešće automobili marke Volkswagen

U Sarajevu se ukradu dva automobila dnevno: Na meti automafije najčešće automobili marke Volkswagen

Prema dostupnim informacijama Ministarstva unutrašnjih poslova KS u 2015. godini samo u Kantonu Sarajevo je ukradeno 728 automobila, što znači da se u Sarajevu u prosjeku dnevno ukradu dva automobila.

 

“Po broju otuđenih motornih vozila na području KS najugroženija područja su dijelovi općine Ilidža, općine Novi Grad i dijelom Novo Sarajevo i Centar”, kažu iz Ministarstva unutrašnjih poslova KS za Source.

U Sarajevu su na udaru kriminalaca najčešće naselja Grbavica i Dobrinja. Ponajviše zbog blizine linije razgraničenja između Federacije BiH i Republike Srpske. Kako se često može čuti u glavom gradu BiH, kriminalci iz Republike Srpske automobile, primjerice, kradu na Grbavici (Federacija BiH), preko naselja Vraca ga prevezu u Istočno Sarajevo (Republika Srpska), a otud mu se gubi svaki trag ili kriminalci od vlasnika traže “otkup”.

Vlasnici ukradenih vozila nerijetko pokušavaju vratiti vozilo sistemom takozvanog otkupa, ali praksa pokazuje da su neki od njih, zbog nesaradnje sa policijom, ostali ne samo bez auta već i bez novca.

Neka od ukradenih vozila se prebace preko granice, tako da automobili ukradeni u BiH često završe u zemljama regiona, u Srbiji, Crnoj Gori, Makedoniji, na Kosovu ili u nekoj od drugih balkanskih država, a potom nerijetko i na Bliskom istoku.

Na meti lopova najčesće su automobili marke „Volkswagen“, zatim vozila marke “Škoda”, “Audi”, BMW, “Reanult”…

Građani znaju imena onih koji stoje na vrhu automafijaške piramide, njihova imena se ponekad i nađu u redovima crne hronike.

Policija kontinuirano radi na dokumentovanju krivičnih djela organiziranih kriminalnih grupa. No, te istrage često i dugo traju, a jednom okončane ne bivaju adekvatno kažnjene. Tako se kradljivci automobila ponovo nađu na slobodi.

Prema Krivičnom zakonu FBiH za postojanje krađe potrebno je postojanje namjere da se oduzimanjem stekne protivpravna imovinska korist za sebe ili drugoga. Krađa se može izvršiti samo sa umišljajem, koji obuhvata svijest učinioca da je stvar tuđa i da se uzima iz tuđeg posjeda.

Kazne za kradljivce automobila su minimalne i kada im se dokaže krivica. Naime, iako se za organizirani kriminal može dobiti dugotrajna kazna zatvora, to se kod nas još nije desilo. S druge strane, kazna za pojedinačne krađe automobila koja se može izreći kreće se od šest mjeseci do pet godina zatvora.

Pripadnici Odjeljenja za opći kriminal, operativnog tima za vozila MUP-a Kantona Sarajevo su u saradnji sa drugim policijskim agencijama i nadležnim Tužilaštvima, sproveli nekoliko akcija kodnih naziva Kum, Kamen, Maxi, Trebević, kao i niz drugih akcija lokalnog karaktera, a koje su rezultirale hapšenjem 120 osumnjičenih osoba od čega su najveći broj izvršioci krađa, članovi organizovanih grupa, odnosno povratnici u izvršenju ove vrste krivičnih djela.

Sud BiH je nakon policijske akcije ˝Kamen˝ 2011. godine potvrdio optužnicu protiv 22-člane skupine kradljivaca automobila predvođene Šemsudinom Hodžićem iz Sarajeva. Riječ je o jednoj od najvećih skupina u BiH koja je djelovala od Sarajeva preko Mostara i Gruda, do Zvornika i Srbije, gdje su završavala skupocjena vozila.

Prema optužnici, šefovi grupe su Šemsudin Hodžić zvani Švabo i Enis Mandal zvani Pajser, koji su navodno posjedovali opremu za krađu vozila, a treći organizator je Zoran Jokić iz Zvornika, koji je, naime, vodio skupinu za krađu vozila i njihovo prebacivanje u Srbiju.

Pa je tako npr. vozilo ukradeno u Sarajevu i Mostaru dobivalo papire, brojeve šasija i registarske oznake jedne od zemalja zapadne Europe. Za osiguravanje listinga automobila uvezenih iz Njemačke bio je zadužen radnik sarajevske autokuće ASA auto. Skupina je podatke o uvezenim vozilima prekucavala na krivotvorenu dokumentaciju, čime su pravili automobile “blizance”. Ukradeno je vozilo dobivalo isti broj šasije kao i uvezeno. Špediteri bi poslije prikazali kroz papire da se radilo o “legalnom uvozu”.

U ovom predmetu Šemsudin Hodžić je proglašen krivim za organizovani kriminal u vezi sa kaznenim djelima – teška krađa i prikrivanje, te je osuđen na 11 godina zatvora.

Ova kazna je do sada najviša zatvorska kazna izrečena u BiH u oblasti autokriminala.

Source

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE

rentacarZenica