U stadion na kojem igra najuspješniji bh. klub u dijaspori uloženo tri miliona eura

U stadion na kojem igra najuspješniji bh. klub u dijaspori uloženo tri miliona eura

Jedan od tradicionalnih oblika organizovanog djelovanja zajednica dijaspore je sport gdje opravdano prednjači fudbal. Fudbalski klub SV BKC Bosna i Hercegovina, koji je već tri decenije jedan od najuspješnijih fudbalskih klubova bosanskohercegovačke dijaspore, zapažen je i podržan od zvaničnika Grada Frankfurta.

“Kao priznanje za dosadašnji rad i učinak, a ujedno i kao i investicija za budućnost, Grad Frankfurt je za infrastukturu sportskog centra “Ackermannwiese“ izdvojio ukupno tri miliona eura. Novac je uložen u stadion, s ciljem da se bosanskim fudbalerima omoguće bolji uslovi za rad. Između ostalog, ranije su osigurane nove i moderne kabine za presvlačenje igrača kao i ostale popratne prostorije. Sada je izgrađen i novi teren sa umjetnom travom, kao i dva nova igrališta za mali fudbal, dok je teren sa prirodnom travom u potpunosti obnovljen, što svakako predstavlja kvalitetnu osnovu za dalji razvoj ovog fudbalskog kluba“, kaže u razgovoru za Anadolu Agency (AA) Adem Čikarić jedan od osnivača ovog kluba.

Najuspješniji bh. fudbalski klub u dijaspori

U Frankfurtu živi značajan broj bh. državljanja, koji se na najbolji način predstavljaju u javnom životu Grada Frankfurta.

Po samom osnivanju prije trideset godina, klub je nosio ime KSG Bosnien-Herzegovina (Kulturno – sportska zajednica Bosna i Hercegovina), a od 2011. godine djeluje pod imenom SV BKC Bosna i Hercegovina i broji 120 aktivnih fudbalera.

“Ovaj klub je oličenje niza pozitivnih karakteristika i jasno ukazuje na organizovanost, ali i na spremnost na interakciju bosanskohercegovačkih iseljenika u Njemačkoj sa drugim narodima“, ističe Čikarić.

Činjenica koja posebno fascinira, jeste da u klubu i njegovim ekipama igraju igrači iz jedanaest nacija iz cijelog svijeta i sa četiri kontinenta, što jasno ukazuje da su u SV BKC Bosna i Hercegovina dobrodošli svi kvalitetni fudbaleri i dobri ljudi.

“Naš klub se zadnjih pet-šest godina kreće uzlaznom putanjom. Igrajući u Verbandsligi pokrajine Hessen njegova prva ekipa trenutno zauzima četvrtu poziciju među 141. frankfurtske seniorske ekipe koje se trenutno u oficijelnim fudbalskim ligama takmiče, uključujući i Eintracht Frankfurt iz Bundeslige kao najbolju ekipu Grada Frankfurta“, pojašnjava Čikarić.

 Sport kao mehanizam integracije

Sredstva potrebna za djelovanje kluba, koja su zbog visokog ranga prve ekipe u međuvremenu prešla 40.000 eura godišnje, osiguravaju se kroz sponzorstva privrednika, članarinu, ali i doprinose pojedinaca. Manji dio prihoda pristiže od prodaje ulaznica.

“Naš cilj je da u budućnosti dugoročno ustabilimo djelovanje kluba kroz znatno proširenje podmlatka i adekvatne uslove za fudbalere. Kroz odličnu saradnju sa gradskom administracijom Frankfurta uspjeli smo riješiti pitanje infrastrukture, što je definitivno još jedan veliki uspjeh ove generacije predsjedništva kluba“, smatra Čikarić.

Povjerenje koje se godinama gradilo između rukovodstva kluba i grada Frankfurta pokazuje da je upravo sport jedan do ključnih mehanizama integracije zajednica dijaspore.

“Naš prioritet kroz djelovanje kluba je širenje i izgradnja pozitivnog imidža domovine Bosne i Hercegovine, a itekako su svjesni da kao fudbalski klub imamo značajnu socijalnu ulogu okupljajući sportiste i njihove porodice. Gledaocima pružamo kvalitetan fudbal, ali i priliku za druženje. Osim što afirmišemo kvalitetan sport i što potičemo na interakciju, kroz klub prije svega njegujemo univerzalne vrijednosti. Trudimo se da jedni drugima olakšamo svakodnevni život i pomažemo u raznim situacijama, a posebno u procesu pronalaska posla“, zaključuje Čikarić.

Za vrijeme pandemije nisu bili u mogućnosti trenirati, ali su putem raznih medija konstantno održavali kontakte sa igračima, članovima i navijačima kluba.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE