U Zenici otvorena izložba „Prijateljstvo koje ne poznaje granice“

U Zenici otvorena izložba „Prijateljstvo koje ne poznaje granice“

U Bosanskom narodnom pozorištu Zenica u ponedjeljak, 15. juna, otvorena je izložba „Prijateljstvo koje ne poznaje granice“.

Izložba je rezultat rada grupe mladih iz Zenice i Foče: Ajne Alispahić, Belme Grahić, Lazara Vladičića, Nadežde Dobrilović i Sare Cicović. Članovi i članice tima upoznali su se i povezali kroz omladinske programe, nakon čega su odlučili zajedno istraživati kako nastaju i opstaju prijateljstva te šta ljude povezuje uprkos geografskoj udaljenosti, različitim životnim okolnostima i društvenim podjelama.

Kroz razgovore s dvadeset osoba iz Foče i Zenice prikupljene su priče koje svjedoče o snazi ljudskih odnosa i vrijednostima koje nadilaze granice. Posjetioci imaju priliku pogledati dvadeset fotografija predmeta koji imaju posebno značenje za njihove vlasnike: pisama, knjiga, poklona i drugih uspomena koje simboliziraju prijateljstvo, podršku i zajednički proživljene trenutke.

Izložbu prati i mural koji su osmislile i realizovale članice projektnog tima Belma Grahić iz Zenice i Nadežda Dobrilović iz Foče, simbolično povezujući ova dva grada kroz ideju zajedništva i prijateljstva.

Belma Grahić

Kroz mural smo željele prikazati različitosti, ali i povezanost, te koliko zapravo toga imamo zajedničkog“, rekla je Dobrilović.

Kroz jednostavne i svakodnevne priče, izložba podsjeća da prijateljstvo ne poznaje granice te da se mir gradi kroz međusobno povjerenje, razumijevanje i iskrene ljudske odnose.

„Ovo je način da zajedno počnemo prevazilaziti neke rane koje nas još uvijek tište, da s vremenske distance razgovaramo o događajima koji su se desili u Bosni i Hercegovini i da priznamo kako promjene moraju početi – a neko ih mora i pokrenuti“, rekla je posjetiteljica Ajša Luković.

Izložba će biti otvorena za posjetioce do 2. jula 2026. godine, a ulaz je besplatan.

Izložba je realizovana u okviru programa Furaj mir, koji djeluje kroz projekat „Mirovne priče“, uz podršku Fonda za izgradnju mira Generalnog sekretara Ujedinjenih nacija (UN Peacebuilding Fund). Projekat provode Muzej ratnog djetinjstva, Fondacija Mozaik, Centar za obrazovne inicijative Step by Step i Asocijacija srednjoškolaca u Bosni i Hercegovini.

Komentarišite članak:
Pročitano ukupno 29 puta, 29 pregleda danas
Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE
FISFISFISFIS

NAJNOVIJE

FIS