U Zenici upriličena radionica ‘Poljoprivreda i ruralni razvoj u službi održivog razvoja’

U Zenici upriličena radionica ‘Poljoprivreda i ruralni razvoj u službi održivog razvoja’

Danas je u Zenici okviru projekta: „Poljoprivreda i ruralni razvoj u službi održivog razvoja „, koju organizuje udruženje „Savjet za zelenu gradnju“ /“Green Council“ uz podršku Fondacije Heinrich Böll, održan konsultativni sastanak koji ima za cilj da podstakne dijalog i zajednički rad javnog i civilnog sektora na analizi dosadašnjih rezultata istraživanja, te da se kroz sinergijsko djelovanje dođe do konstruktivnih rješenja i prijedloga za analizirane strukture u Bosni i Hercegovini.

Učesnicama/ima su prezentirani rezultati istraživanja o sektoru organske poljopriverede u BiH, standardima, prednostima i mogućnostima, te predstavljena tri moguća scenarija za razvoj organske poljoprivrede u BiH ali i u regionu. Takođe su predstavljeni nalazi o svim ekonomoskim, socijalnim i drugim posljedicama neuspostavljanja neophodnih struktura u Bosni i Hercegovini iz oblasti poljoprivrede i ruralnog razvoja uz rezultate Cost – Benefit analize, u smislu olakšanja i ubrzanja procesa evropskih integracija za BiH.

Okupilo se preko 50 predstavnika opština, udruženja, privrednih komora razvojnih agencija i poljoprivrednih proizvođaća među kojima se razvila se konstruktivna diskusija te prepoznati mehanizmi zagovaranja. Među okupljenim učesnicima došlo je i do određenih zaključaka između kojih izdvajamo,

  • Održiva poljoprivreda ima budućnost u BiH i regionu te da se potencijal u BiH treba iskoristiti.
  • Jačanje mreže udruženja je najvažniji korak u budućnosti na čelu sa Savezom za ruralni razvojn BiH
  • Jedino ako se udružimo zajedno na državnom nivou možemo zagovarati i skupiti kritičnu masu da se glad poljoprivrednika čuje.
  • Agrookolišne mjere i organska proizvodnja su prilika za razvoj BiH i regiona.
  • Neophodno je izgraditi institucionalni i pravni okvir u sektoru te izraditi strategiju ruralnog razvoja i hitno formirati IPARD strukture da bi BIH građani mogli koristiti predpristupne nepovratne fondove EU.
  • Samo zajedničkim snagama možemo učiniti suštinske promjene u sektoru.

U okviru projekta čiji osnovni cilj jeste potaći ekološku modernizaciju poljoprivrede, te doprinijeti ubrzavanju procesa približavanja BiH ka EU u sektoru poljoprivrede i klimatskih promjena, odnosno općenito u sektoru ruralnog razvoja, održat će se još dva konsultativna sastanka, jedan u Mostaru 24.9, te drugi u Brčkom 29.9.2014.god.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE