Ubrzajte vas smartphone

Ubrzajte vas smartphone

frustrated-annoyed-girl-mobile-657x245
Ušli smo u eru pametnih telefona, koji će sigurni smo uvesti nova pravila ne samo u mobilnom svijetu, vec i u bankarstvu, sigurnosti i tako dalje.

Ukoliko posjedujete jedan o ovakvih uređaja desilo vam se da nekada mobitel zamrzne ili zakoči svoj rad, ugasi se ili je odjednom prespor da izvršava zadatke koje mu zadate.

Uzrok ovakvog ponašanja android telefona jeste pretrpanost njihove radne memorije, koje većinom prave aplikacije instalirane na vaš mobilni aparat. Osim usporenja mobilnog telefon, gašanje dešava se da isti troši bateriju znatno više nego kada ste ga kupili.

Za sve vas koji imate ovakve probleme slijedi nekoliko pametnih savjeta koje smo i sami probali:

1. Onemogucite automatski update aplikacija – Ukoliko skidate aplikacije sa Google play ili slicnog servisa onemogucite automatsku updatovanje aplikacije. Na ovaj način spriječavate korištenje wi-fi ili internet veze pa tako imate veću raspoloživu brzinu. Sigurno vas naživcira kada trebate odgovoriti na vaznu poruku na facebook-u, a vas telefon radi update u nedogled.

2. Nekorištene aplikacije – Nastojite aplikacije koje ne koristite obrisati, pa čak i one koje su došle uz mobilni aparat. Često aplikacije poput Talka – Hangouta , Mail aplikacija nikada ne koristimo a zauzimaju nam prostor i radne procese.

3. Ažuriranja aplikacija – Mnoge ažurirane aplikacije zauzimaju znatno više memorije nego onda kada su iste fabrički instalirane. Primjer je facebook koji na Xperia zauzima 10 MB , updateovan je 50 MB. Neke od aplikacija pri update zauzimaju i 10 puta vise. Ovaj problem je prisutan onda kada ne mozete obrisati neku aplikaciju, jer je proizvodžač tako odredio. Zato je najbolje postupiti u kao u tačci jedan i ukloniti instalirana ažuriranja za ovakve aplikacije.

4. Widgeti – Widgeti na početnoj stranici dovode do teškog učitavanja screen-a nakon otključavanja. Slobodno možete imati nekoliko widgeta na početnom home ekranu, ali potrudite se da vam isti nije pretrpan dodatcima.

5. Aplikacije u pozadini – Nakon sto napustite neku aplikaciju poželjno je da se izlogujete jer na taj način smanjujete korištenje RAM-a za 50%. Iako napustite aplikaciju ona funkcionira i dalje u pozadini, dugim klikom na home screen otvorit će vam se meni za zatvranje aplikacija u pozadini.

6. Task killeri – Najveci neprijatelj svakog telefona su task killeri, koji vam prividno daju osjecaj da ubrzavaju rad mobilinog telefona. Task kileri ubijaju procese u pozdaini štetne i one koji to nisu, pa tako zatvore procese neophodne za rad android sistema. Nakon sto isti bude zatvoren, vas pametni telefon ce aktivirati ponovo neophodni proces, a task killer ce ga zatvoriti i tako u nedogled. Ovakvo ponasanje ne utjece na rad mobilnog telefona ali znatno ostecuje resusrs baterije, pa često kod korisnika task killera vidimo da koriste i aplikacije za ustedu baterija. Vas android telefona je sam kreiran tako da zatvara procese koji su zavrseni, neke ce ostaviti otvorene sve do trenutka kada se pojavi potreba za radnom memorijom.

7. Ušteda baterija – Postoje neke aplikacije poput Battery Doctora koje su efikasne prilikom ustede baterije. Ovakve aplikacije nisu nesto posebno samo u određenom tajmingu, naprimjer kada spavate smanjuju pozadinsko svjetlo, gase podatkovnu vezu, wi-fi i slicno. Ovakve aplikaciju u stanju su ustediti 10-20% baterije.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE