Ugriz zmije? Evo kako da se zaštitite i razlikujete otrovnice

Ugriz zmije? Evo kako da se zaštitite i razlikujete otrovnice

Emra Hamidović, doktorica veterinarske medicine, bila je gost Novog dana, a za naše gledatelje je pojasnila, između ostalog, kako razlikovati otrovne zmije od neotrovnica, kako se zaštititi u prirodi od eventualnog ugriza zmije, ali je pojasnila i to zašto sve češće viđamo zmije u urbanim sredinama, izvan njihovih prirodnih staništa.

Na početku se osvrnula na pojavu zmije u prostorijama Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine, što je i odgodilo sjednicu planiranu za jučerašnji dan.

Pojasnila je kako se, suprotno nagađanjima, zapravo radilo o potpuno bezopasnoj zmiji – ribarici, koja voli vodu i vodene površine, a ne o poskoku kako su mnogi komentirali.

U posljednje vrijeme svjedočimo čestim objavama građana na društvenim mrežama i prikazima ubijenih zmija, a Hamidović je objasnila zašto su one vaćan dio našeg ekosistema.

“Zmije imaju važnu funkciju u ekosistemu jer učestvuju u njegovoj ravnoteži i očuvanju. Ključna uloga je da drže populaciju glodara pod kotnrolom i tako indirektno sprječavaju širenje zaraznih bolesti. Pored toga važne su u prirodnom lancu ishrane, i mogu slobodno reći da je prisustvo zmija u prirodi indikator zdravog ekosistema, jer su zmije jako osjetljiva i prve reaguju na promjene u prirodi, klimatske promjene ,zagađenje…”, ističe.

S obzirom na to upravo na gorepomenute česte objave fotografija zmija u urbanim sredinama, pitali smo našu gošću da li to znači da se njihov broj povećao.

Dolazak proljeća, naglašava, znači i povećan broj zmija.

“Zmije se bude u potrazi za hranom ili partnerom, tad ih najviše viđamo, u zadnje vrijeme nije rijetkost i u urbanim dijelovima, ali ljudi ih sve češće slikaju u prirodnim staništima. Moramo da prihvatimo da su dio naše prirode, da je prirodno da ih sretnemo u šumi, na planini, u blizini vode”, dodaje.

Emra Hamidović
Emra Hamidović, doktorica veterinarske medicine | N1

Kako razlikovati otrovnice od neotrovnih zmija?

U Bosni i Hercegovini postoji 14 vrsta zmija od čega su tri otrovne i potencijalno opasne za čovjeka: poskok, šarka i balkanski šargan. Ribarica nije otrovna zmija, ali ima šare na tijelu koje se znatno razlikuju od šara otrovnica, to su cik-cak šare duž tijela. Otrovnice su zdepastije i tromije, čekaju u zasjedi, lijene su u poređenju s neotrovnim, imaju trouglastu glavu i posebna karakteristika poskoka je rog na vrhu glave.

Za šta su sve zmije korisne?

Svaka vrsta u prirodi ima svoju ulogu pa tako uklanjanje zmija remeti prirodni balans, one mogu biti važna barijera u sprječavanju širenja zaraznih bolesti, jer smanjuju populaciju glodara. Pripisala bih to neznanju i ukorijenjenom strahu kod ljudi.

Među neotrovnim zmijama osim ribarice imamo i smuka?

Na Vilsonovom šetalištu često se susreću ribarica i smuk. Smuk je korisna zmija, nepravedno osuđivana baš zbog veličine, može biti duga do dva metra, tamne je boje i izaziva nelagodu, ali je jako nježna i korisna zmija. Drugi naziv smuka je nježni div.

Kako zmija dođe do urbane sredine?

Moguće je. Imali smo prošle godine poskoka na Alipašinom polju (Sarajevo), što je rijetkost, ali uništavanjem njihovih prirodnih staništa, ubrzanom urbanizacijom, neadekvatnim odlaganjem otpada, zmije napuštaju svoja staništa i približavaju se naseljma pogotovo u proljetnim danima, lakše u urbanim sredinama dođu do hrane upravo zbog povećanog broja glodara.

Samo jedna zmija od otrovnica prisutnih u BiH ima smrtonosni otrov?

Ugriz poskoka može biti opasan po život, dok je ugriz šarke i balkanskog šargana dosta blaži i rjeđi, ali u svakom slučaju je dobro brzo reagovati. Šta možemo uraditi je sljedeće: ostati mirni i imobilizirati povrijeđeni ekstremitet, jer tako usporavamo širenje otrova. Preporučujem da se skine nakit ili uska odjeća, jer tako dođe do oticanja tog dijela tijela. Ugriz nužno ne znači da je zmija ubrizgala otvor, jer u 50 posto slučajeva zmija daje tzv. suhi ugriz jer čuva otrov za svoj plijen, one čovjeka ne smatraju plijenom.

Kako se zaštititi u prirodi?

Najvažnije je informisanje o tome koje vrste ćemo naći u tom dijelu prirode, jer kad smo upućeni i znamo kako ih razlikovati, lakše ćemo i bez straha znati postupuiti kada sretnemo bilo koju vrstu u priodi. Izbjegavati prvi kontakt i paziti da je ne ozlijedimo, jer zmija neće prva napasti i prije će odabrati da pobjegne, ali ako se osjeti ugroženom ona će se braniti.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE