UKC-u Tuzla ponestaje zaštitne opreme, u deficitu i sa medicinskim tehničarima

UKC-u Tuzla ponestaje zaštitne opreme, u deficitu i sa medicinskim tehničarima

Teret epidemije koronavirusa osjete i medicinski radnici u Univerzitetskom kliničkom centru u Tuzli koji se susreću sa povećanjem broja SARS-CoV-2 pozitivnih pacijenata na bolničkom liječenju. Menadžment je kadrovski dodatno ojačao COVID bolnicu, a kada je riječ o zaštitnoj opremi za rad s ovakvom vrstom pacijenata imaju je za narednih 20 dana. TEKST SE

U Klinici za infektivne bolesti Univerzitetskog kliničkog centra u Tuzli formirana je COVID bolnica u kojoj se trenutno nalazi 14 pacijenata, dok je jedan mlađi muškarac, također pozitivan na koronavirus priključen na respirator u posebnom odjelu Klinike za plućne bolesti u naselju Slavinovići.

“Bolničkih kapaciteta i dalje imamo u COVID bolnici, a prema potrebi za 24 sata možemo smjestiti još 30 kreveta, tako da tu nemamo problem. Osoblje smo već prerasporedili i ojačali smo ovu bolnicu sa još pet medicinskih sestara. Tražili smo zahtjev od Ministarstva zdravstva TK za prijem novog srednjeg medicinskog kadra koji nam nedostaje. Imali smo poništavanje konkursa, ali imamo mogućnost raspisivanja oglasa za zapošljavanje na 120 dana. Nas stalno kritikuju što ste zaposlili ovoga ili onoga, ali kada krenu problemi onda nema nigdje nikoga”, kazao je za Klix.ba direktor tuzlanskog UKC-a Vahid Jusufović.

Kada je riječ o zaštitnoj opremi koja se koristi u kontaktu sa COVID pozitivnim pacijentima, tuzlanski UKC raspolaže sa količinama koje mogu zadovoljiti potrebe za još 20 dana. Jusufović navodi da će u narednim danima učiniti sve kako bi se nove količine nabavile jer medicinsko osoblje bez ovog važnog materijala ne smije ostati.

“Imamo obećanja s federalnog nivoa i od UNDP-a da ćemo dobiti određene količine, a mi ćemo ići i u direktne postupke nabavke jer u sistem javnih nabavki sa oglašavanjem ne možemo ući zbog činjenice da je to trakavica koja se ne bi završila godinu dana. Imam mogućnost direktne kupovine do 6.000 KM i za to mogu nabaviti 600 zaštitnih odijela. Uglavnom, snaći ću se, ako treba i posuditi, ali osoblje UKC-a bez toga neće ostati”, potcrtava Jusufović.

Vahid Jusufović (Foto: A. K./Klix.ba) Vahid Jusufović

Iako se epidemiološka situacija iz dana u dan sve više usložnjava u Tuzlanskom kantonu zbog kontinuiranog rasta inficiranih osoba, hladni operativni program i specijalističko-konsultativna zaštita nisu prekinuti u kliničkom centru.

“To nećemo uraditi do zadnjeg trenutka jer želimo biti maksimalno na usluzi pacijentima koji su prilično dugo ostajali bez osnovne specijalističke zaštite. Trudimo se maksimalno da oni ne osjete sve ovo, iako postoji opasnost od unošenja infekcije, ali taj rizik moramo prihvatiti”, dodao je Jusuović, naglasivši da je u posljednjem turnusu testiranja obrađeno i 65 uzoraka medicinskih radnika i svi rezultati su označeni kao negativni na SARS-CoV-2.

Na ulazima u tuzlanske bolnice nalaze se trijažni punktovi, a svi pacijenti koji moraju biti hospitalizirani obavezno se podvrgavaju testiranju na koronavirus.

Trenutnu epidemiološku situaciju Jusufović ocjenjuje ozbiljnom, ali ne alarmantnom, izrazivši mišljenje da ne treba uvoditi nove restriktivne mjere.

“Ovo možemo pobijediti upotrebom lične zaštitne opreme, posebno nošenja maski u zatvorenom prostoru, uz higijenu ruku te socijalnu distancu. Oprez trebamo imati i u vlastitoj porodici i komunikaciji, posebno u javnim zatvorenim prostorima”, naglasio je Jusufović.

Kada je riječ o obradi PCR testova na koronavirus, on kaže da Zavod za mikrobiologiju Univerzitetskog kliničkog centra u Tuzli trenutno zadovoljava sve potrebe. Dnevno mogu uraditi do 300 testiranja, a od iduće sedmice mogli bi taj broj podići na 500, zbog činjenice da očekuju dopremanje još jednog PCR aparata.

Tuzlanski klinički centar trenutno na raspolaganju ima okvirno 15.000 komada PCR testova. Jusufović ističe da ovo nije velika zaliha, shodno činjenici da Tuzlanski kanton ima više od 450.000 stanovnika, a na UKC su nasloljeni još i Brčko distrikt te Posavski kanton, čiji se brisevi obrađuju u Tuzli, uz pacijente iz drugih kantona koji dolaze zbog operativnih zahvata.

Klix.ba

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE