“Ukoliko se desi noću, moja procjena je da će poginuti 100.000 ljudi. Nakon toga, biće pljački, požara, epidemija. Biće užasno”

“Ukoliko se desi noću, moja procjena je da će poginuti 100.000 ljudi. Nakon toga, biće pljački, požara, epidemija. Biće užasno”

Broj poginulih u razornim zemljotresima koji su prošlog mjeseca pogodili jug Turske povećan je na 50.096.

Govoreći na konferenciji za novinare, poptredsjednik zemlje Fuat Oktay prije nekoliko dana  je istakao da je među poginulima i 6.807 stranih državljana.
Oktay je rekao da je Uprava za katastrofe i upravljanje vanrednim situacijama (AFAD) poslala 31 milijardu lira (1,6 milijardi dolara) pomoći provincijama pogođenim zemljotresima, dok su 22,3 milijarde lira (1,1 milijardu dolara) poslale javne institucije i organizacije.

“U jakom zemljotresu u Istanbulu poginulo bi 100.000 ljudi”

Potresi magnitude 7,7 i 7,6 pogodili su 6. februara 11 turskih provincija – Adanu, Adiyaman, Diyarbakir, Elazig, Hatay, Gaziantep, Kahramanmaras, Kilis, Malatyu, Osmaniye i Sanliurfu. U Istanbulu, najvećem i najmnogoljudnijem turskom gradu, sve je veći pritisak na vlasti da se pripreme za mogućnost još jedne prirodne katastrofe nezamislivih razmjera.

“Predviđanja za potrese u regiji Istanbula nikako nisu dobri. Uopšte nije dobro”, rekao je za CNN Celal Sengor, jedan od najistaknutijih turskih geologa.

“Ako se u idućih 20 godina u Istanbulu ne dogodi veliki potres, svi ćemo biti jako iznenađeni. Tako je blizu. To je samo vjerovatnost, ali vjerovatnost je velika”, podvukao je Sengor.

S dvije ključne rasjedne linije u svojoj blizini, sjevernoanatolijskom i istočnoanatolijskom, Turska se smatra jednom od seizmički najaktivnijih područja na svijetu. Stručnjaci procjenjuju da bi još jedan potres preko sjevernoanatolijskog rasjeda mogao dostići magnitudu između 7,2 i 7,8, s razornim posljedicama za Istanbul. Ne postoji tehnologija koja bi mogla precizirati kada bi se to moglo dogoditi. Studija koju su proveli Opservatorij Kandilli i Institut za istraživanje potresa procjenjuje broj smrtnih slučajeva na više od 14 hiljada ako bi se potres magnitude 7,5 u Istanbulu dogodio noću.

“Moja procjena je oko 100 hiljada ljudi. Biće pustoš. Ne možete samo razmišljati o direktnom uticaju potresa, morate razmišljati i o tome što će uslijediti nakon njega. Biće pljački, požara, epidemija. Biće užasno”, zaključio je Sengor u razgovoru za CNN.

Prikupljeno 7,5 milijardi dolara pomoći

Na Međunarodnoj donatorskoj konferenciji Evropske unije (EU) danas je prikupljeno više od sedam milijardi eura (7,5 milijardi dolara) za podršku Turskoj i Siriji nakon prošlomjesečnih snažnih zemljotresa.

“Ukupna obećanja iznose 7 milijardi eura”, objavio je švedski premijer Ulf Kristersson na kraju Međunarodne donatorske konferencije “Zajedno za narod Turske i Sirije”.

Šteta oko 104 milijarde dolara

Predsjednik Turske Redžep Tajip Erdogan procijenio je da su razorni zemljotresi koji su pogodili taj region u februaru samo u njegovoj zemlji nanijeli štetu od oko 104 milijarde dolara.

Obraćajući se međunarodnom skupu donatora pomoći i za Tursku i za Siriju, koja je takođe bila ozbiljno pogođena katastrofom, Erdogan je iznio određenu ideju o ogromnoj šteti koju su nanijeli zemljotresi 6. februara, rekavši da je plan Turske da obnovi oko 319.000 domova tokom naredne godine.

Više od 51.000 ljudi je stradalo u zemljotresima, više od 105.000 je povrijeđeno. Prema preliminarnim podacima, šteta od zemljotresa premašila je 104 milijarde dolara – rekao je Erdogan u Briselu.

On je naglasio da je apsolutno nemoguće da se jedna nacija sama izbori sa krizom ovih razmjera, prenosi “Raša tudej”.

Nikada nećemo zaboraviti solidarnost koju su svi naši prijatelji pokazali u ovim teškim danima – izjavio je Erdogan.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE