Ukoliko struka električne romobile definiše kao motorna vozila, maloljetnici ih neće moći voziti

Ukoliko struka električne romobile definiše kao motorna vozila, maloljetnici ih neće moći voziti

Električni romobili su kao prijevozno sredstvo u Sarajevu sve popularniji, ali vožnja njima se mora urediti zakonskom regulativom, što je prije nekoliko dana i predložio ministar saobraćaja KS Adi Kalem.

Adi Kalem je u razgovoru za Klix.ba kazao da ta zakonska regulativa prije svega podrazumijeva jasno definisanje putanje i brzine kretanja romobila. Kako je dodao, postoje određene ideje da se romobil definiše kao i bicikl u javnom saobraćaju.

“Naravno, struka će reći svoje, imam određene informacije i s državnog nivoa da je zakon u pripremi. S obzirom na to da je Rumunija najbolje definisala saobraćanje romobila, postoji mogućnost da će se određene odredbe uzeti i iz njihovog zakona i standarda kako bi se i na taj način kod nas definisalo ovo pitanje. Uputili smo inicijativu na državnom nivou, jer je Sarajevo centar svih dešavanja u BiH i trudit ćemo se maksimalno da sve ove mjere implementiramo ovdje kako bi glavni grad bio uzor svim ostalim”, naveo je Kalem.

Kalem je kazao i to da će stručnjaci u narednom periodu dati završnu riječ o tome da li postoji mogućnost da se električni romobili ipak tretiraju kao motorno vozilo s obzirom na to da imaju električni pogon. Ipak, postavlja se pitanje hoće li maloljetnicima biti zabranjeno da ih voze ukoliko budu u kategoriji motornih vozila?

“Ukoliko romobili budu definisani kao motorna vozila, onda ih maloljetnici neće moći voziti s obzirom na to da nemaju položen vozački. Također, jedan koncept mi je nedavno predstavljen i riječ je o upravljanju GPS signalom, što znači da će se, nakon što se ustanovi da li će saobraćati biciklističkom, pješačkom stazom ili saobraćajnicom, putem tog signala moći kontrolisati brzina na romobilima u zavisnosti u kojoj se zoni kreću. Dakle, ako su na biciklističkoj stazi zna se koja brzina je dozvoljena (bit će regulisano zakonskim i podzakonskim aktima), ali isto važi i za sve ostale putanje”, pojasnio je ministar.

Električni romobili su postali iznimno popularni na ulicama Sarajeva, ali ono što za njih posebno nedostaje je odgovarajuća infrastruktura i putanja koja će biti namijenjena samo njima. Kalem je naveo da će se, shodno tome, pronaći alternative.

“U Sarajevu nema dovoljno prostora da bi se takvo nešto realizovalo i da bi se gradila posebna putanja. Također, taj proces zahtijeva i veći investicioni ciklus pa ćemo nastojati postojeće biciklističke i pješačke staze iskoristiti za prometovanje romobila. Razmatrat ćemo i to da se saobraćanje romobila zabrani u potpuno pješačkim zonama kao što su Ferhadija i slično, jer su one rezervisane samo za pješake”, zaključio je Kalem.

Francuska je primjer do sada najstrožijeg zakonom riješenog problema električnih romobila. Naime, u toj zemlji električni romobil ne mogu voziti osobe mlađe od 12 godina, njime se ne smije upravljati trotoarom nego isključivo gradskim cestama uz ograničenje brzine do 50 km/h i i biciklističkim stazama.

S druge strane u Hrvatskoj se romobili, a time i električni romobili, tretiraju kao “pješak” – kretati se smiju isključivo trotoarom, što pokazuje da se u Evropskoj uniji problem električnih romobila svugdje ne tretira jednako.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE

rentacarZenica