Ulje u Bosni i Hercegovini skuplje nego u Njemačkoj

Rast cijena osnovnih životnih namirnica u posljednjem periodu sve više brine stanovnike Republike Srpske, jer pojedine proizvode plaćaju skuplje od domaćinstava u regionu i Evropskoj uniji, a to potvrđuje i podatak da litar ulja u Banjaluci košta više nego u Beogradu ili Minhenu.

I dok cijene ovdašnjih proizvoda sve više pariraju evropskim standardima, plate su i dalje daleko od toga premda je evidentan i njihov rast.

Prosječna septembarska plata nakon oporezivanja u Republici Srpskoj, prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, iznosila je 1.026 maraka, i ponovo je, kako ističu, najviša do sada kada se posmatra prosječna plata nakon oporezivanja po mjesecima.

Međutim, radnici u Njemačkoj u prosjeku mjesečno zarade oko 4.000 maraka, dok je prosječna avgustovska plata u Sloveniji iznosila 2.400 KM.

Tako jedan zaposleni u njemačkoj firmi sa prosječnom mjesečnom platom može kupiti čak 1.716 litara ulja koje, na primjer, u Minhenu košta 2,33 marke, dok radnik u Srpskoj može pazariti tek 320 litara ulja za jednu prosječnu platu.

Bolje su plaćeni i radnici u Hrvatskoj, gdje je u avgustu prosječna plata iznosila 1.850 maraka, dok je u Srbiji julska plata bila 1.075 maraka. Najmanja prosječna plata evidentirana je u FBiH, i to oko 1.000 maraka.

S druge strane, cijene proizvoda i usluga koje se koriste za ličnu potrošnju u Republici Srpskoj u septembru su u odnosu na avgust bile više za 0,6 odsto, dok su u odnosu na septembar prošle godine u prosjeku više za 2,6 odsto.

Stručni saradnik za ekonomska pitanja u Savezu sindikata RS Božana Radošević kaže da poskupljenje goriva uvijek diktira i rast cijena ostalih proizvoda i usluga, ali da, kada dođe do nižih cijena naftnih derivata, ne dolazi do korekcije ostalih cjenovnika.

„Svjedoci smo svakodnevnog stihijskog poskupljenja. Tako imamo situaciju da su cijene pojedinih namirnica porasle od nekih pet do deset odsto, pa čak i do 50 odsto, kao što je slučaj sa jestivim uljem. Znatno je poskupjelo i voće i povrće, pa sindikalna potrošačka korpa za septembar i ukupni troškovi za četvoročlanu porodicu iznose 1.955 maraka“, navela je Radoševićeva i dodala da je upravo segment prehrane zabilježio najveći rast troškova, i to za oko deset maraka, a sve to je posljedica rasta cijena.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE