Umjesto stanova, traže se parcele van grada

Umjesto stanova, traže se parcele van grada

Iako je pandemija koronavirusa dovela do zastoja na tržištu nekretninau našoj zemlji, cijene ipak ne padaju. Potražnja je, praktično, stala, a potencijalni kupci osluškuju hoće li uslijediti novi val koronavirusa. 

Kazao nam je to Edin Batlak, vlasnik agencije za nekretnine iz Mostara, pojasnivši da upita i interesiranja ima, ali da to nije ni blizu željenog i očekivanog.

Drugi val

Međutim, ova situacija je, ispričao nam je, dovela do toga da sve više klijenata traži građevinske parcele van gradova.  – To je, evidentno, posljedica situacije s koronavirusom i pretežno su to ljudi koji van grada nisu imali ništa izgrađeno, koji žive u stanovima i koji, očito, žele napraviti rezervnu varijantu – kazao nam je Batlak. 

Naglasio je da će se prava ocjena stanja na tržištu nekretnina moći dati u avgustu ili septembru i to pod uvjetom da, kako je naveo, ne dođe do novog vala zaraze. U Sarajevu je ponuda nekretnina u odnosu na ostatak BiH, baš kao i potražnja, veća, pogotovo kada se radi o novogradnji.  

Batlak: Ima interesiranja - Avaz, Dnevni avaz, avaz.baBatlak: Ima interesiranja

Investitori se, kazao je Batlak, danas opredjeljuju za izgradnju manjih stanova, između 40 i 60 do 70 kvadrata, što čini 80 posto cjelokupne ponude. Kada je riječ o cijenama stanova u Sarajevu, one se kreću između 2.000 i 3.000 KM, a postoje, naveo je, i ekstremi koji prelaze gornju cifru. 

U Tuzli su se prvi kupci, kako nam je kazao Emir Rehić, također vlasnik agencije za nekretnine, odnedavno počeli bojažljivo javljati. Cijene nekretnina su na istom nivou kao i prije pandemije.

Najveća potražnja

Rehić je objasnio da cijene stanova u Tuzli diktira i činjenica da je u tom gradu, definitivno, prevelika potražnja, možda i najveća u BiH, pogotovo kada je riječ o dijaspori, ali i stanovnicima okolnih gradića. Tako se stanovi u Tuzli, kada se radi o novogradnji, ponegdje mogu naći po cijeni od 2.000 KM, ali uglavnom se kreću od 2.300 do 2.950 KM po kvadratu. U starogradnji cijene su od 1.700 do 2.000 KM. 

U Zenici rasle cijene

U Zenici, također, miruje tržište nekretninama. Kemal Čabaravdić, vlasnik agencije za nekretnine, ističe da kupce sve više zanimaju kuće van grada te poljoprivredno i građevinsko zemljište i manji stanovi.  – Cijene stanova lani su enormno počele rasti kada je riječ o starogradnji, pa je kvadrat stana sa 1.300 KM otišao i do 1.600, a u novogradnji sa 1.650 KM do 1.950 KM i to bez PDV-a. Vjerujem da većeg pada neće biti – rekao nam je Čabaravdić. 

U Mostaru se cijene stanova kreću od 1.900 do 3.500 KM. Srednja cijena u novogradnji je između 2.400 i 2.600 KM. 

Avaz

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE