Unesete li ga u prehranu spriječićete pojavu raka?!

Unesete li ga u prehranu spriječićete pojavu raka?!

slika (5)

Jodirana kuhinjska sol, školjke, morska alga kelp i drugi morski organizmi apsorbiraju velike količine joda u morima. Bijeli luk, sezam, soja i špinat takođe su dobri izvori joda. Sve su glasniji oni koji tvrde da jod u hrani i dodacima prehrani može spriječiti i liječiti rak dojke.

Bez obzira na genetsko naslijeđe, dijagnozu i prognozu, zagovornici alternativnog liječenja tumora smatraju da jod može uveliko pomoći. Tvrdi to dr. David Brownstein u knjizi Iodine: Why You Need It; Why You Can’t Live Without It.

I američki ljekar dr. Jeffrey Dach ističe da niz studija ukazuje da je upotreba joda vrlo djelotvorna pri liječenju raka dojke.

Dr. Dach smatra da će uzimanjem joda oni koji imaju genetsku sklonost pojavi raka dojke ‘isključiti’ loše gene i podstaknuti smrt kancerogenih ćelija, te dodaje da to potvrđuju neka laboratorijska istraživanja. Zatim navodi niz in vivo studija provedenih na štakorima, epidemioloških istraživanja na ljudima te in vitro (Petrijeve posude) laboratorijske studije koje otkrivaju djelotvornost i sigurnost joda u borbi protiv kancerogenih ćelija.

Preporučene doze

Sol se u mnogim zemljama jodira kako bi se spriječila pojava guše jer je jod sastavni element tiroidne žlijezde bez kojeg ona ne može pravilno funkcionisati. No, dr. Dach ističe da ovakva jodirana sol ne donosi dovoljne količine joda da bi liječila bolest. Zanimljivo je da Japanci unose velike količine joda jer jedu morske alge i morske plodove bogate jodom. U Japanu je i najmanja stopa oboljelih od raka štitnjače, prostate i dojke. Međutim, oni jedu jod u sklopu hrane, a ne uzimaju dodatke prehrani.

Preporučena dnevna doza joda iznosi 150 μg (mikrograma), a zagovornici liječenja jodom ističu da bismo dnevno trebali uzimati 12,5 mg (miligrama) joda. To je 100 puta više od preporučene dnevne doze.

U izrazitim slučajevima američka Agencija za hranu i lijekove (FDA) preporučuje uzimanje dodataka joda u iznosu od 165 mg kako bi se spriječio rak štitnjače u slučaju ispuštanja zračenja u okoliš. Treba znati da jod u ovom slučaju može zaštititi samo štitnjaču, ali ne i druge dijelove tijela.

Potreban oprez

Mnogi ljekari upozoravaju da prevelika količina joda može negativno uticati na proizvodnju hormona štitnjače. S druge strane, alternativci ističu da se malo ko brine za nuspojave radioterapije i hemoterapije, te da jod ima i manje nuspojava.

Neki ljudi su alergični na jod pa ga ne smiju ni uzimati, kao ni dodatke prehrani koji sadrže neke druge elemente i jod. Ipak, alergija na morske plodove ne mora značiti da ste alergični na jod. Ako niste sigurni u vezi s navedenim, konsultujte se s ljekarom jer nesmotrena upotreba dodataka joda može dovesti do ozbiljnih komplikacija, pa čak i smrti, upozoravaju stručnjaci iz FDA.

Magazin.hr

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE