UNM ZENICA: Da li je moguća zloupotreba liste za predstavnike nacionalnih manjina od strane zeničke SDA?!

UNM ZENICA: Da li je moguća zloupotreba liste za predstavnike nacionalnih manjina od strane zeničke SDA?!

Udruženje nacionalnih manjina iz Zenice (UNM Zenica) javno izražava ogorčenost potezom zeničke SDA u vidu kandidature svog kandidata na listu predstavnika nacionalnih manjina na narednim lokalnim izborima. 

Naime, za manje upućene građane Zenice, potrebno je razjasniti da će se na narednim lokalnim izborima koji će biti održani u novembru, između svih ostalih kandidata, birati i predstavnik nacionalnih manjina u gradskom vijeću grada Zenice. Budući da  u odnosu na ukupan broj stanovnika Zenice, 3% stanovništva čine pripadnici nacionalnih manjina, od kojih je najbronija romska, te ostale poput slovenaca, jevreja i ostalih, shodno Izbornom zakonu BiH, pripadnici nacionalnih manjina imaju pravo da biraju svog predstavnika u vijeću grada Zenice. 

Nakon što je nedavno osvanula lista ovjerenih kanidata za predstavnike nacionalnih manjina, u prvi plan svima pada u oči da je i zenička SDA, uz nekoličinu drugih stranaka, imenovala svog kandidata. Ništa ne bi bilo simptomatično i sporno, da se zenička SDA zaista i zalagala za popravljanje položaja pripadnika nacionalnih manjina u gradu Zenici. Na zvaničnoj stranici grada Zenica ne može se pronaći ni jedno vijećničko pitanje ili inicijativa od strane vijećnika SDA stranke vezano za položaj ili prava bilo kojeg manjinskog naroda u gradu Zenici. Nije poznato ni da u glavnom gradskom odboru ove stranke participira iko od pripadnika nacionalnih manjina. Jedini gradski vijećnik, koji nije romske nacionalnosti, a koji je zvanično pokrenuo neku inicijativu vezano za problematiku romskog naroda, odnosno pripadnika nacionalnih manjina, jeste uspješni zenički doktor Jasmin Hodžić, koji je član SBB stranke. 

Također, od rata na ovamo niko od vijećnika SDA stranke nije uputio inicijativu da se neka od ulica ili neki od trgova nazove po zeničkom advokatu Fadilu Imamoviću, koji je bio jedan od inicijatora donošenja Rezolucije zeničkih intelektualaca za zaštitu zeničkih Roma, kojom su zenički muslimanski intelektualci spasili zeničke Rome od istrebljenja i genocida, kojeg je tih dana provodila tadašnja NDH.  

Vrijeme za popravni ispit u svome odnosu prema manjinskim narodima imali su za vrijeme glavnog udara pandemije korona virusa, gdje nisu ni prstom mrdnuli, dok je u drugu ruku gradonačelnik Kasumović, i pored njihovih stalnih opstrukcija, dan i noć revnosno vodio brigu i pomogao zeničke Rome, ali i sve ostale ugrožene kategorije stanovništva, te je najzaslužniji za odsustvo korona virusa u ugroženim zajednicama zeničkog društva. Ne treba u stranu staviti ni činjenicu da kantonalna vlast predvođena SDA posebno ugroženim socijalnim kategorijama na ime dječijeg doplatka daje „sadaku“ od 15 maraka. 

Stoga se postavlja pitanje od kuda odjednom naglo interesovanje zeničke SDA za učešće na listi predstavnika nacionalnih manjina, ako se zna da ni jedan član SDA nema nikakve veze sa manjinskim narodima u Zenici. Očito je da se radi o namjeri da se neko „proturi“ na listu, kako bi se uz znatno manji broj glasova (cirka 280-300 glasova) ugrabilo još jedno vijećničko mjesto. A nisu na odmet ni njima dragi za „trgovinu“ birački odbori. Pozivamo SDA stranku da nas demantuje, da predstavi ko je to njihov kandidat, koji bi bio istinski predstavnik svih manjinskih naroda sa prostora grada Zenica, a ne samo legalni. Nažalost, Izborni zakon BiH ostavlja mnogo prostora za ovakve manipulacije, pa tako nije česta pojava da neko od tri konstitutivna naroda preko noći postaje nacionalna manjina ili što bi se reklo „iz jednog tora u drugi“. Pozivamo sve građane Zenice da na narednim izborima podrže istinske predstavnike nacionalnih manjina, te na taj način spriječe ovakve malverzacije i izigravanje izbornog zakonodavstva. Naravno, već ranije smo pozvali sve građane Zenice da ukažu podršku i Fuadu Kasumoviću, kao progresivnom kandidatu koji je po svemu sudeći jedini sposoban otrgnuti i spasiti Zenicu iz ralja u kojima se nalazi već gotovo 30 godina.

REFIK CRNOVIĆ i MEHMED TAHIROVIĆ,

Rukovodstvo UNM Zenica

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE