UNZE pokrenuo disciplinski postupak protiv profesora Skelića

UNZE pokrenuo disciplinski postupak protiv profesora Skelića

Univerzitet u Zenici pokrenuo je disciplinski postupak protiv profesora Filozofskog fakulteta, priznatog psihologa Dženana Skelića zbog teksta “Smrt Akademije” objavljenog na portalu Buka, stavljajući mu na teret da je narušio ugled ove visokoškolske ustanove te “iznio neosnovane činjenice s namjerom narušavanja ugleda i nanošenja štete” kolegi profesoru Ilhanu Bušatliću.

Skelić se obratio Vladi i svim zastupnicima u Skupštini Zeničko-dobojskog kantona pismom u kojem traži da preduzmu korake ka sanaciji problema na Univerzitetu u Zenici.

“U tekstu naglašavam gomilanje problema na UNZE u posljednjih osam godina te kulminaciju tih negativnih trendova u posljednje tri godine, odnosno od dolaska trenutnog Rektora (prof.dr. Jusufa Durakovića, op.a.). Želim naglasiti kako sue u tekstu nedvosmisleno naglašava da je sudionik prethodnih dešavanja i, prema iskazima svih sudionika na UNZE, vjerovatno glavni pokretač prof.dr. Ilhan Bušatlić, koji je upravljao procesima na UNZE za mandata prošlog rektora, a kako sam ističe da se i sada on sve pita. Namjesto da se nadležni na osnovu mog teksta zapitaju i pozabave izvorom problema, neregularnostima, nepotizmom, lošim međuljudskim odnosima i drugim uočenim nepravilnostima, fokus se stavlja na pritisak i sankcionisanje intelektualaca, čiji je posao i obaveza da ukazuje na propuste i da kritički promišlja”, piše Skelić u pismu koje je dostavljeno svim skupštinskim zastupnicima.

Navodi da je Univerzitet u Zenici postao talac nekoliko lica te da rektor i njegovi saradnici despotski upravljaju, kao da je privatna firma.

“Akumulirali su ogromnu upravljačku moć u uskom krugu pouzdanika. Kažnjavaju, progone i marginaliziraju sve one koji misle drugačije, koji se bilo kada iz nekog razloga s njima nisu složili ili su im se suprotstavili, spletkare i podmeću stvarajući ambijent straha te tako sistematski gušeći bilo kakav oblik akademske slobode”, piše Skelić.

U pismu navodi primjer uručivanja otkaza portiru 18 mjeseci pred penziju, u trećem stadiju karcinoma, jer je navodno htio izbušiti gume na vozilu profesora Bušatlića.

“Čovjek je prije par dana umro. Dakle, ne bi niti doživio tu mirovinu. Zar je to Akademija? Jesu li to naši uzori? Da li smo dozvolili da našoj djecu uzori budu ljudi presuđeni za krivična djela sa nasilničkim sadržajima, poput presuđivanog Bušatlića. Kako ja treba da objasnim mojoj djeci da su neke kolege zaposlile svoje žene ili djecu na Univerzitetu a da ja nemam namjeru niti pokušati isto sa njihovim karijerama? Da li vi kao naši zastupnici podržavate nepotizam, nasilje, bahatost, samovolju, progon, autokratiju na Univerzitetu koji ste osnovali”, pita u pismu Skelić.

Napominje da se u tekstu objavljenom na portalu Buka niti navodi ni insinuira “bilo šta što već nije poznato u javnom prostoru, kao prethodni sadržaj u medijima ili u javnim interakcijama univerze i osnivača ili kao predmet sudskih sporova”.

“Opšta je činjenica kako je suprug koleginice Bušatlić u više navrata isticao kako je istu zaposlio na fakultetu, kako je ubacio u Senat, odnosno kako je postavio za menadžera za kvalitet, a čemu su mnogi svjedočili u više navrata, pa tako i moja malenkost. Koleginica Bušatlić je u radni odnos primljena 2014. godine na Fakultet za metalurgiju, a pri čemu je u tom periodu dekan te ustanove bio njen suprug, te je krajnje suvislno reći da ju je on zaposlio. Suprug je također bio dio menadžmenta Univerziteta, kao prorektor, u trenutku kada je kolegtinica Bušatlić postala član Senata, a na šta menadžment ima značajnog uticaja, te se može reći kako je suprug učestvovao u njenom ulasku i prijemu u Senat, kao i u slučaju njenog izbora za menadžera za kvalitet. S obzirom na navedeno, čini se razumnim i opravdanim zaključiti o postojanju jasne uzročno-posljedične spreme na relaciji obiteljskog upravljanja univerzitetskim karijerama”, navodi profesor Skelić.

Naglašava da pokretanjem disciplinske prijave protiv njega kao intelektualca, ne samo da se dovodi u pitanje sloboda mišljenja i govora, već se dovodi u pitanje i pravo i obaveza da se o društvenim fenomenima uopšte kritički promišlja te se šalje poruka da nije dozvoljeno propitivati aspekte društvene patoogije poput nepotizma i korupcije, kao i da će se bavljenje tim temama sankcionisati.

“Molim uvažene zastupnike da dovedu u red Univerzitet u Zenici. Autonomija Univerziteta ne znači da na njemu oni koji uzmu vlast imaju pravo da rade šta i kako hoće”, zaključuje Skelić.

(Vijesti.ba)

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE