Upeklo, brate, jedva se diše!

Upeklo, brate, jedva se diše!

Vruće je, baš je vruće! Upeklo je i odozdo i odozgo, ne znaš odakle više prži! Ali, moramo odraditi svoje, posao ne smije da stoji. Gazda nam pomaže koliko može, ne da nam da se pržimo, ali džaba.

Dušan Sovilović (1975.) na građevini je od 1996. godine. I kad brije minus i kad upekne avgust. Radio je na sjeveru Rusije, a banjalučku „ploču“ u avgustu doživljava kao rad u Alžiru.

Kratke pauze

– Poranimo, već smo u šest na građevini, da uradimo šta možemo dok ne upekne skroz. Polijevamo se vodom i puno pijemo tečnosti. Najgore je onima koji su na skelama, jer su oni stalno izloženi vrelini – priča Sovilović za „Avaz“.

Sovilović: Dnevno popijem pet litara vode

Ako su vrućine nepodnošljive, prekinu s poslom, ali te pauze ne traju dugo. Dva sata najviše, a onda se posao nastavlja.

– Tada ne žurimo, jer je nemoguće žuriti po takvim temperaturama. Napravimo i pauzu da doručkujemo i ručamo. Pijemo mnogo vode. Baš mnogo. Ja dnevno popijem i pet litara, ako ne i više. Nakon posla tri piva i sve je taman – kazao je Sovilović.

Živa u termometru popela se na 36 stepeni (Foto: M. Smajkić)

Nesnosna vrućina i sparina obilježila je i jučerašnji dan u Mostaru. Živa u termometru od početka toplotne epizode iz dana u dan se penje sve više, pogotovo u Hercegovini. Tako je jučer, ponovo, bio najtopliji grad u BiH, sa 36 stepeni, koliko je izmjereno u 15 sati, iako su temperaturne vrijednosti na suncu mnogo veće, što je općepoznata činjenica.

I dok stručnjaci upozoravaju na to da se treba držati hlada i od deset do 17 sati izbjegavati fizički rad, građevinarima to ništa ne znači. Na nekoliko gradilišta u Mostaru bruje mašine, radnici vrijedno rade, ali odgovore na naša pitanja o tome kako podnose vrućine izbjegavaju.

Ipak, nekolicina radnika angažiranih na gradnji pasarele na ulazu u sjeverni dio Mostara, pristala je, onako neobavezno, s nama malo porazgovarati.

Naviknuti na sve

– Nije baš tako strašno. Vruće jeste, ali i sami znate da ovdje zna biti puno gore. Ipak, na visini je nekako podnošljivije. Isto tako, pravimo pauze, osvježimo se, koliko god možemo, držimo se hladovine – kazao nam je jedan građevinski radnik.

Njegov kolega dodao je da ni mašine ne smiju stalno raditi, pa, kada ugase mašine, i to iskoriste kako bi ublažili vrućinu.


Teški uvjeti

Uprkos nesnosno visokim temperaturama, ekipa “Dnevnog avaza” jučer je u Sarajevu zatekla radnike na terenu koji su postavljali novi asfalt.

Nisu bili voljni da daju komentare o uvjetima rada protekle sedmice, jer je u blizini bio i šef izvođenja radova.

Ali, neformalno su nam kazali da nije lako raditi u ovakvim uvjetima, teško je pronaći adekvatan prostor za odmor, jer se nemaju gdje skloniti od jakog sunca i vreline. Najčešće se odmaraju na najbližoj zelenoj površini pokušavajući se rashladiti.

Avaz.ba

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE